Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cine intocmeste facturi in SC?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cine intocmeste facturi in SC?

Este normal ca o persoana care nu are nici o calitata in firma sa intocmeasca facturi?
Exista vreun act normativ care interzice emiterea de alte persoane decat cele care au calitate sau imputernicite?
Avand in vedere ca datele de identitate ale persoanei care intocmeste factura(CNP, serie si nr C I) sunt obligatoriu de trecut in factura mi se pare corect ca ele sa apartine unui salariat al firmei. Singura exceptie care ar putea fi admisa este administratorul firmei.