Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Din comisia de votare pot face parte rude de gr. I sau ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Din comisia de votare pot face parte rude de gr. I sau II cu candidatii de pe listele electorale?

Buna ziua,
Doresc sa ma imformez daca din comisia de votare pot face parte rude de gr.I-II cu candidatii de pe listele electorale(primari,consilieri locali,consilieri judeteni),fie din partea partidelor din care fac parte candidatii sau presedindii si loctiitorii comisiei.
Multumesc,
Articolul 38 din legea pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale
Nu pot fi membri ai birourilor electorale de circumscripţie sau ai birourilor electorale ale secţiilor de votare candidaţii în alegeri, soţii, rudele şi afinii acestora, până la gradul al doilea inclusiv, precum şi persoanele care nu au exerciţiul drepturilor electorale.
George,
Articolul respectiv are un alt continut ... :-/ ... reglementarea se regaseste acum in art.42 din Legea nr.67/2004 , si anume:
Art. 42 : Nu pot fi membri ai birourilor electorale de circumscriptie sau ai birourilor electorale ale sectiilor de votare candidatii in alegeri, sotii, rudele si afinii acestora pâna la gradul al doilea inclusiv, precum si persoanele care nu au exercitiul drepturilor electorale.