Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand trebuie sa-mi depun dosarul de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand trebuie sa-mi depun dosarul de pensie?

buna ziua. Tatal meu implineste 60 de ani in luna noiembrie a acestui an. Are 35 ani cotizatie la stat si are grupa a 2 a de munca echivalentul a 6 ani , poate iesi la pensie anticipat? Cand ar trebui sa-si depuna dosarul? Multumesc:)
mrg a scris:

buna ziua. Tatal meu implineste 60 de ani in luna noiembrie a acestui an. Are 35 ani cotizatie la stat si are grupa a 2 a de munca echivalentul a 6 ani , poate iesi la pensie anticipat? Cand ar trebui sa-si depuna dosarul? Multumesc:)

Daca in luna noiembrie 2012 implineste varsta de 60 ani inseamna ca tatal dvs. Este nascut in 11.1952.

Se poate pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani (nov. 2017) daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.

Se poate pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Se poate pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani. (pensie penalizata)

6 ani vechime in grupa a II-a = reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an
Noiembrie 2017 – 1 an = noiembrie 2016

Pensie limita de varsta cu red. varstei standard de pensionare = 64 ani (Noiembrie 2016)
ela-ela, utilizator
mrg a scris:
Cand ar trebui sa-si depuna dosarul?

In noiembrie anul acesta, imediat ce implineste varsta de 60 de ani.

Pensia de care va beneficia este pensie anticipata partiala, nu pensie anticipata. Cuantumul pensiei anticipate partiale este diminuat.