avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum inmatriculez masina in Romania fara teil II?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum inmatriculez masina in Romania fara teil II?

Cum imi inmatriculez masina fara teil II,in ROMANIA?????
Cel mai recent răspuns: bogdan150708 , utilizator 17:43, 18 Martie 2015
Pentru inmatriculare autoturism import Germania sunt necesare:
1. Cartea de identitate a autovehiculului (Fahrzeugbrief sau Zulassungsbescheinigung Teil II)
2. Talonul (Fahrzeugschein sau Zulassungsbescheinigung Teil I)
3. Contract de vânzare-cumpărare (este tip, se ia de la Primăria lui sau înmatriculări)
4. Verificarea tehnică valabilă (TUV)
5. Cartea ta de identitate
6. Cartea de identitate a vânzătorului (Personalaussweis)
In situatia in care nu detineti Teil II,desfasurati demersuri pentru a obtine documentele inlocuitoare
Masina este import Austria si am vrut sa o inmatriculez in Romania, am hotarare judecatoreasca , am platit toate taxele( itp, asigurare, taxe), iar cand am ajuns la politie sa depun actele pentru placutele de inmatriculare mi-a spus ca nu poate sa o inmatriculeze ca nu am teil II. ce as putea face acum???
salut....cum ai rezolvat cu inscrisu masini fara tel ...am si eu aceasi problema

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa acte alexutzcl alexutzcl buna ziua.am si io o problema am cumparat acum o luna o masina din austria si am fost la o firma de asigurari si am luat numere provizori pe 8 zile si mi-sa ... (vezi toată discuția)
Brieff mare danyboss_23 danyboss_23 fratilor pana la urma care este cartea si care este talonul auto de austria ca nu mai inteleg nimic? ZULASSUNGSBESCHEININGUNG TEIL 1 ce ... (vezi toată discuția)
La ce acte trebuie sa fiu atenta atunci cand cumpar o masina din germania? allyynnutza allyynnutza Ma gandesc sa achizitionez o masina adusa din Germania si apoi s-o inmatriculez in RO. La ce acte trebuie sa fiu atenta in momentul incheierii contractului? Ma ... (vezi toată discuția)