Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public -recuperare: supl.post ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public -recuperare: supl.post 25%+supl.tr.25%

1.-unele hotarari judecatoresti,privind aceasta speta, decid definitiv si irevocabil plata din urma a celor 2 sporuri in cuantum de 25% din salariu. CApel Cluj intr-o speta identica, hotaraste definitiv si irevocabil plata celor 2 sporuri, dar procentul il lasa la latitudinea angajatorului?
-ce trebuie sa fac la atacarea in instanta, sa pretind 25%, sa nu am surprize,ca la cluj, angajatorul poate decide 1,5% sau 3%...etc !cum se cere acest lucru?
va multumesc,stefan(user : mjion )
mjion a scris:

1.-unele hotarari judecatoresti,privind aceasta speta, decid definitiv si irevocabil plata din urma a celor 2 sporuri in cuantum de 25% din salariu. CApel Cluj intr-o speta identica, hotaraste definitiv si irevocabil plata celor 2 sporuri, dar procentul il lasa la latitudinea angajatorului?
-ce trebuie sa fac la atacarea in instanta, sa pretind 25%, sa nu am surprize,ca la cluj, angajatorul poate decide 1,5% sau 3%...etc !cum se cere acest lucru?
va multumesc,stefan(user : mjion )

In luna noiembrie 2008, Tribunalul Bucuresti a pronuntat cateva hotarari judecatoresti prin care a dispus la fel ca instanta din Cluj.
Solicitati instantei obligarea la acordarea celor doua sporuri in procent de 25%, invocand practica judiciara a instantelor care s-au pronuntat in acest sens.
Va urez sa nu aveti parte de surprize, practica judiciara nu este izvor de drept!
Unele institutii au cistigat, altele au piedut in instanta suplimentul postului si suplimentul treptei de salarizare.
Unde ne putem adresa pentru discrimare? Am auzit ca Consiliul pt Combaterea discriminarii s-a desfiiintat, stie cineva?
dborsanu a scris:

Unele institutii au cistigat, altele au piedut in instanta suplimentul postului si suplimentul treptei de salarizare.
Unde ne putem adresa pentru discrimare? Am auzit ca Consiliul pt Combaterea discriminarii s-a desfiiintat, stie cineva?

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii nu a fost desfiintat. Persoana care invoca discriminarea trebuie sa faca dovada ca ii sunt aplicabile prevederile art. 2 din OG. nr. 137/2000.
dborsanu a scris:

Unele institutii au cistigat, altele au piedut in instanta suplimentul postului si suplimentul treptei de salarizare.
Unde ne putem adresa pentru discrimare? Am auzit ca Consiliul pt Combaterea discriminarii s-a desfiiintat, stie cineva?

Persoana care se consideră discriminată poate sesiza Consiliul în termen de un an de la data săvârşirii faptei sau de la data la care putea să ia cunoştinţă de săvârşirea ei.
Persoana interesată are obligaţia de a dovedi existenţa unor fapte care permit a se presupune existenţa unei discriminări directe sau indirecte, iar persoanei împotriva căreia s-a formulat sesizarea îi revine sarcina de a dovedi că faptele nu constituie discriminare. În faţa Colegiului director se poate invoca orice mijloc de probă, inclusiv înregistrări audio şi video sau date statistice.
Curtea Constitutionala a constatat ca alin. 3 al art. 20 din OUG 137/2000 este neconstitutional in masura in care este interpretat in sensul ca acorda Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii competenta, ca, in cadrul activitatii sale jurisdictionale, sa anuleze textul unor acte normative cu caracter discriminatoriu si sa substituie acest text cu dispozitii cuprinse in alte acte normative. Altfel spus, CNCD nu va putea anula ori refuza aplicarea unor acte normative cu putere de lege, considerand ca sunt discriminatorii.
buna seara !!!!!
va rog, cine are o sentinta definitiva la situatia de mai sus, recuperare suplimente 25%+25%(post+tr de salariz.)
sa-mi trimita la joji_may59@yahoo.com.
va multumesc ! stefan, (user mjion)