Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pentru perioada de suprapunere a CCC am dreptul la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pentru perioada de suprapunere a CCC am dreptul la indemnizatie suplimentara?

Am un copil nascut in Aprilie 2010, pentru care am beneficiat de indemnizatie pana in Aprilie 2012.cel de al doilea copil s-a nascut in Iulie 2011,in acest moment beneficiez de indemnizatie pana la implinirea varstei de 2ani.
Intrebarea esteentru perioada de suprapunere adica Iulie 2011-Aprilie 2012, am dreptul la indemnizatie suplimentara de 1,2 ISR comform art.9 ,alin.6 din OUG 111/2010 ?

1. Din Ordinul MMFPS1474/2011:

Situatie:
În situaţia de suprapunere a unei indemnizaţii pentru creşterea copilului deschisă potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare OUG nr. 148/2005, cu o indemnizaţie pentru creşterea copilului deschisă pe OUG nr. 111/2010. În acest caz se mai acordă majorarea de 600 lei prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010?

Solutie:
În această situaţie, majorarea prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010 nu se acordă. Conform prevederilor art. 8 alin. (7) din Normele metodologice aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, această majorare se acordă numai în cazul de suprapunere a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, apărute după data de 1 ianuarie 2011. Art.1 din OUG nr. 111/2010 stabileşte faptul că prevederile art. 2-29 din OUG nr. 111/2010 se aplică pentru naşterile produse începând cu 1 ianuarie 2011.

2. Asadar nu beneficiati de acei 600 lei pe perioada de suprapunere deoarece in cazul primului copil ati beneficiat de indemnizatie pentru CCC in baza OUG 148/2005 iar pentru al doilea copil in baza OUG 111/2010.
Dar situatia a aparut dupa 1 ianuarie 2011
1. Primul copil este nascut in 2010 si al doilea in 2011 deci este cazul prezentat in Ordinul MMFPS 1474/2011.

2. Ati fi beneficiat de cei 600 lei daca amandoi copiii erau nascuti dupa 01.01.2011.