Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... litigii cu societatile de asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

litigii cu societatile de asigurare

Buna ziua,
As dori un sfat. Acum un an am investiti niste bani intr-un plan de economisire la o banca printr-o societate de asigurari. Nu am fost informata exact despre ce este vorba, ba dimpotriva la intrebarea mea pregnanta daca atunci cand voi dori sa-mi recuperez banii voi putea sa o fac, cel putin suma investitat de mine, mi s-a raspuns ca nu este nici o problema. Nu mi s-a comunicat faptul ca nu pot scoate acesti bani pana la expirarea contractului adica in 2014, ba mai mult acum mi se spune ca daca nu am bani sa mai platesc in continuare prima de asigurare, ii pierd si pe cei pe care i-am investit. In toate documentele care mi-au venit de la ei si pe care eu le-am semnat nu se mentioneaza asa ceva. Rugamintea si intrebarea mea este daca ii pot actiona in instanta, daca am vreo sansa sa imi recuperez banii si cum pot proceda?
Va multumesc!
Din ceea ce scrieti nu imi dau seama daca este vorba despre o asigurare sau un depozit bancar.Sunt doua lucruri diferite.
Totusi,in cazul depozitului bancar nu poate exista un asemenea raspuns.
Cat priveste asigurarea,exista specificata in contract o perioada(2 sau 3 ani) care presupune zero valoare de rascumparare in cazul renuntarii la contract.
Dupa aceasta perioada,contractantul are dreptul de a cere valoarea de rascumparare,nimeni nu il poate obliga sa ramana in contract.
Aveti un contract in care sunt prevazute drepturile si obligatiile partilor.Orice demers are sanse de reusita functie de clauzele contractuale.