avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Patent marcã înregistratã
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Patent marcã înregistratã

Un produs care a primit CE-ul poate intra sub incidenta unor patente de marca inregistrate?
Cel mai recent răspuns: alxfirst , utilizator 10:21, 9 Iunie 2012
Eu stiu asa:
Marca inregistrata nationala (recunoscuta in Romania)
Marca inregistrata comunitara (care este recunoscuta in toata europa si in Romania)
Marca inregistrata international unde se ajunge chiar si la tarif per tara unde se doreste inregistrarea.
Daca am fost de folos ma bucur , daca induc in eroare utilizatorul..banati-mi contul.
Daca va referiti la "Marcajul de conformitate CE", acesta este marcajul european de conformitate care se aplica de producator sau de reprezentantul autorizat al acestuia, inainte de introducerea pe piata si/sau de punerea in functiune, pe un produs, pe o placa de marcaj atasata, pe ambalajul si/sau pe documentele insotitoare si care are semnificatia conformitatii produsului cu toate cerintele esentiale prevazute in reglementarile tehnice aplicabile.
Marcajul CE arata ca un produs, indiferent unde este fabricat, este conform unei reglementarii CE si se aplica produselor care indeplinesc, simultan, anumite conditii.
Mai multe detalii aici: [ link extern ]
A inregistra o marca inseamna cu totul altceva. Detalii aici:[ link extern ]
L.C.
Subiectul e controversat pentru ca pot fi 2 marci inregistrate asemanatoare (altfel nu mai exista serviciul platit de monitorizare marca)
Depinde cine are dreptul asupra CE-ului si cine detine marca sau cate marci pot exista cu titulari diferiti..
Multumesc mult pt raspuns tutror.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Aprilie 2012
anamarya, utilizator
Puteti proteja designul produsului - modelul acestuia foarte usor - daca doriti un drept comunitar. Se poate aplica online la oami.europa.eu si costa 350 eur / desing. Se aproba deseori in 7 zile.

[Editat - Utilizatorii contacteaza prin mesaj privat consultantii daca doresc sa beneficieze de servicii platite. Multumesc pentru intelegere]
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Iunie 2012
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marcã sau desen? - care este diferenþa? suciu_diana suciu_diana Buna ziua, personal nu imi pot da bine seama de diferenta dintre marca si desen sau model industrial? Ma puteti ajuta cu 1,2 explicatii si un exemplu ... (vezi toată discuția)
Brevet inregistrat in sua sgh sgh Buna ziua. Sunt programator si vreau sa creez un soft. Se poate ca softul sa utilizeze o inventie inregistrata in SUA si apoi sa pot vinde softul in SUA ? ... (vezi toată discuția)
Produse marcate ce iuli3098 iuli3098 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o lista a produselor care trebuie marcate obligatoriu CE, sau ce particularitati trebuie sa aiba un produs ca sa ... (vezi toată discuția)