Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie comunitara Italia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie comunitara Italia

buna, stie cineva cati ani trebuie sa ai lucrati in italia ,sa poti lua pensie de aici,sau daca pot aduce si anii lucrati in tara aici sa pot lua o singura pensie ,aici in italia
Se pot pensiona în Italia, potrivit legislaţiei din acest stat, persoanele care îndeplinesc una dintre următoarele condiţii:
- Condiţia pentru obţinerea pensiei pentru vechime în câmpul muncii: 40 de ani de contribuţii, indiferent de vârstă;
- Condiţiile pentru obţinerea pensiei de bătrâneţe în sistemul de contribuţii:
1. 5 ani de contribuţii efective în cazul femeilor care au împlinit vârsta de 60 de ani;
2. 5 ani de contribuţii efective în cazul bărbaţilor care au împlinit vârsta de 65 de ani;
3. 40 de ani de contribuţii, indiferent de vârstă.

[ link extern ]

Art. 19 din Legea nr.263/2010
(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asiguratii datoreaza si/sau platesc contributii de asigurari sociale in sistemul public de pensii din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte.
(2) La stabilirea drepturilor de asigurari sociale se iau in considerare stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii din Romania, precum si perioadele de asigurare realizate sau recunoscute ca atare in alte tari, in conditiile reglementate prin instrumente juridice cu caracter international la care Romania este parte si/sau regulamente comunitare.
(3) In sistemul public de pensii, obligatiile si prestatiile de asigurari sociale se achita in moneda nationala.
(4) In cazul drepturilor salariale sau veniturilor asigurate, stabilite in moneda altor tari pe teritoriul Romaniei, contributiile se platesc in lei la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei din data stabilita pentru plata acestor drepturi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
pentru a putea lua o pensie in Italia trebuie sa aveti cel putin 20 de ani de contributii platite in Italia,la care dupa implinirea virstei de 60 ani se vor adauga si anii de vechime din Romania daca veti face cerere de pensie in Italia.:D