Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poti beneficia de indemnizatie de somaj daca au trecut ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poti beneficia de indemnizatie de somaj daca au trecut 5 luni de la incetarea CIM?

poti obtine ajutor de somaj daca s-a desfintat postul si ai incetat raportul de munca in acest sens,dar nu ai depus dosarul la somaj si au trecut peste 5 luni de atunci perioada in care nu ai fost angajat?
1. Daca indepliniti conditiile de a beneficia de indemnizatie de somaj puteti depune actele la Agentia de Somaj in termen de 12 luni de la data concedierii.

2. Dar, atentie, cele 24 de luni, din care se aleg cele 12 luni eligibile se socotesc de la data inregistrarii la Agentia de Somaj, inapoi.
Conform legea 76/2002 actualizata
Art. 17. - (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
a) le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
b) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
......................................................................................
Art. 38. - (1) Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
a) incetarii contractului individual de munca sau a contractului de munca temporara;
b) incetarii raporturilor de serviciu;
c) incetarii mandatului pentru care au fost numite sau alese;
.............................................................................................

(2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 10 de zile de la aceasta data.
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. (3) este termen de decadere din drepturi.

am inceput contractul de munca la data de 01 11 2010 si a incetat la data de 21 11 2011
1. Aveti cele 12 luni necesare.

2. Mergeti sa va inregistrati la Agentia de Somaj.
pt ce perioada pot beneficia de somaj daca depun acum dosarul si pt ce perioada puteam beneficia daca depuneam dosarul de la inceput ?