Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poti beneficia de indemnizatie de somaj daca au trecut ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poti beneficia de indemnizatie de somaj daca au trecut 5 luni de la incetarea CIM?

poti obtine ajutor de somaj daca s-a desfintat postul si ai incetat raportul de munca in acest sens,dar nu ai depus dosarul la somaj si au trecut peste 5 luni de atunci perioada in care nu ai fost angajat?
1. Veti beneficia de aceeasi perioada de somaj indemnizat care vi se cuvine in functie de stagiul de cotizare la somaj indiferent cand va inregistrati la Agentia de Somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
multumesc mult