Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Administrator (asociat unic) cetatean roman al unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Administrator (asociat unic) cetatean roman al unui SRL bulgar este exceptat de la legea celor 90 zile?

Buna seara
Am urmatorul caz: eu sunt administratorul si asociatul unic al unei socitati comerciale in Bulgaria, socitatea are inmatriculata un autoturism pe care il folosesc in interes de servici mai mult in tara. Problema care apare este ca nu vad in exceptiile legii propuse de guvern (celebra lege 90 zile) nici o incadrare pt. situatia mea

„(4) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, reşedinţa ori rezidenţa normală în România, nu pot fi conduse pe drumurile publice decât pentru o perioadă de maximum 90 de zile de la data dobândirii titlului şi nu mai mult de 90 de zile într-un an calendaristic.”

(4²) Prin excepţie, dispoziţiile alin.(4) nu se aplică autovehiculelor şi remorcilor:
a) înmatriculate pe numele persoanelor care le conduc în România;
b) cu care se efectuează, în condiţiile legii, transport rutier public de mărfuri sau persoane ori, după caz, transport în regim de închiriere sau serviciu de închiriere;
c) conduse de persoane fizice aflate în raporturi juridice de muncă cu persoanele pe numele cărora sunt înmatriculate acestea;
d) utilizate în baza unui contract de leasing.”

Singurul punct posibil este ,,c" dar administratorul(asociat unic) nu are in firma raport juridic de munca ; detinerea calitatii de salariat(contract de munca + salariu) in paralel cu exercitarea mandatului de administrator(mandat comercial + indemnizatie) nu este posibila
Puteti ocoli legea daca va stabiliti resedinta in Bulgaria. Va duceti la primaria din orasul bulgar unde aveti firma si veti primi un certificat de rezidenta pentru cetatenii europeni
din pacate am facut acest lucru si conform legislatiei bulgare(ordinelor venite de la Sofia) am primit un certificat de rezidenta cu valabilitate de 6 luni desi am aplicat pe maxim posibil 5ani, explicatia fiind din partea autoritatilor ca au luat aceasta decizie in baza documentelor depuse la dosar(card european de sanatate cu perioada de valbilitate 6 luni). Doar probleme cu rezidenta, in schimb nu inteleg cum eu ca si administrator al societatii mele nu pot conduce autoturismul pe teritoriul tarii. Mai repede ma gindesc la un contract de leasing operational(inchiriere este exclus ca nu am statutul de servicii de inchiriere) dar e ca naiba pt. ca inregistrez venit in societate si nici nu mai pot deduce cheltuieli.
inchiriati o masina in Romania
După cele 6 luni de rezidenta, mergeti la oficiul lor de migratie si extindeti perioada de rezidenta si puneti si o asigurare privata sau dovada ca platiti contributia la sanatate in Bulgaria
Alexandru Munteanu, Avocat