avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Administrator (asociat unic) cetatean roman al unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Administrator (asociat unic) cetatean roman al unui SRL bulgar este exceptat de la legea celor 90 zile?

Buna seara
Am urmatorul caz: eu sunt administratorul si asociatul unic al unei socitati comerciale in Bulgaria, socitatea are inmatriculata un autoturism pe care il folosesc in interes de servici mai mult in tara. Problema care apare este ca nu vad in exceptiile legii propuse de guvern (celebra lege 90 zile) nici o incadrare pt. situatia mea

„(4) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul, reşedinţa ori rezidenţa normală în România, nu pot fi conduse pe drumurile publice decât pentru o perioadă de maximum 90 de zile de la data dobândirii titlului şi nu mai mult de 90 de zile într-un an calendaristic.”

(4²) Prin excepţie, dispoziţiile alin.(4) nu se aplică autovehiculelor şi remorcilor:
a) înmatriculate pe numele persoanelor care le conduc în România;
b) cu care se efectuează, în condiţiile legii, transport rutier public de mărfuri sau persoane ori, după caz, transport în regim de închiriere sau serviciu de închiriere;
c) conduse de persoane fizice aflate în raporturi juridice de muncă cu persoanele pe numele cărora sunt înmatriculate acestea;
d) utilizate în baza unui contract de leasing.”

Singurul punct posibil este ,,c" dar administratorul(asociat unic) nu are in firma raport juridic de munca ; detinerea calitatii de salariat(contract de munca + salariu) in paralel cu exercitarea mandatului de administrator(mandat comercial + indemnizatie) nu este posibila
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 01:02, 29 Aprilie 2012
Puteti ocoli legea daca va stabiliti resedinta in Bulgaria. Va duceti la primaria din orasul bulgar unde aveti firma si veti primi un certificat de rezidenta pentru cetatenii europeni
din pacate am facut acest lucru si conform legislatiei bulgare(ordinelor venite de la Sofia) am primit un certificat de rezidenta cu valabilitate de 6 luni desi am aplicat pe maxim posibil 5ani, explicatia fiind din partea autoritatilor ca au luat aceasta decizie in baza documentelor depuse la dosar(card european de sanatate cu perioada de valbilitate 6 luni). Doar probleme cu rezidenta, in schimb nu inteleg cum eu ca si administrator al societatii mele nu pot conduce autoturismul pe teritoriul tarii. Mai repede ma gindesc la un contract de leasing operational(inchiriere este exclus ca nu am statutul de servicii de inchiriere) dar e ca naiba pt. ca inregistrez venit in societate si nici nu mai pot deduce cheltuieli.
inchiriati o masina in Romania
După cele 6 luni de rezidenta, mergeti la oficiul lor de migratie si extindeti perioada de rezidenta si puneti si o asigurare privata sau dovada ca platiti contributia la sanatate in Bulgaria
Ultima modificare: Duminică, 29 Aprilie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa stiu - circulatie in romania cu masina inmatriculata in alta tara nikpetre nikpetre resedinta momentan o am in statul Kazahstan,aici am familia locuiesc si muncesc,am masina personala cumparata si inscrisa in acest stat.intrebare:vreau sa ma ... (vezi toată discuția)
Masina cu numere straine. danutsro danutsro Buna ziua, Am si eu o intrebare in legatura cu noua lege. Detin o masina cu numere straine (Cehia) As vrea sa stiu cat pot circula cu ea in Romania, ... (vezi toată discuția)
Legea privind circulatia in romania a autovehiculelor inmatriculate in alte state ioan neicu ioan neicu Buna ziua! Un cetatean roman curezidenta in spania cu contract de munca pe termen nelimitat PROPRIETAR al unui autoturism inmatriculat in Spania,are dreptul sa ... (vezi toată discuția)