Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina cu numere straine.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina cu numere straine.

Buna ziua,

Am si eu o intrebare in legatura cu noua lege.

Detin o masina cu numere straine (Cehia)
As vrea sa stiu cat pot circula cu ea in Romania, momentan mi-am luat o pauza si ma gandesc sa revin in cehia prin vara.
Pe Talon+Carte+Asigurare sunt titular.
Detin acte:
Permis auto (cehia)
trvaly pobyt ( stau in chitie si am un fel de buletin )
Card bancar valid (cehia)
Card de sanatate (cehia).

Masina este cu numere de cehia..

ITP Valabil pana la 11.12.2013
Asigurare valabila pana in vara, dar pot sa o platesc in continuare.

Eu am fost plecat in cehia dar masina am lasat-o in fata blocului pentru ca a fost iarna si mi-a fost putin greu sa plec pe iarna cu ea.

Si vreau sa stiu, ce probleme imi aduce daca raman cu ea in romania mai mult de 90 de zile.
modificarea OUG 195 in privinta celor relatate nu a intrat in vigoare fiind inca in stadiul dezbaterii publice.

[ link extern ]

6. Alineatul (4) al articolului 82 se modifică şi va avea următorul cuprins:
„(4) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state deţinute cu orice titlu de persoane care au sediul, domiciliul ori reşedinţa în România, pot fi conduse pe drumurile publice pentru o perioadă de maximum 30 de zile de la data dobândirii titlului sau de la data înscrierii în evidenţa autovehiculelor şi remorcilor înmatriculate în alte state.”
Daca masina este pe numele dvs. si aveti domiciliul sau rezidenta in Cehia nu veti intra sub incidenta prezentei legi in cazul in care va intra in vigoare.