Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cetatean american
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cetatean american

O sa ma casatoresc cu un cetatean american si eu am visa de turist B1/ B2 valabila inca 8 ani. Eu anul trecut am fost de multe ori in state la el si ultima data in februarie mi-au zis la securiatate ca pot sta doar o saptamana si sa nu mai vin asa des...sa revin tocmai prin septembrie.

Intrebarea mea este : daca fac casatoria aici in romania vara aceasta... pot, incepand cu luna septembrie sa ma duc in state si sa stau cu el, sau sa intru oricand acolo?( cu visa de turist si o dovada ca ne-am casatorit)?, asta pana se finalizeaza actele, ca am inteles ca dureaza. Aici as mai avea o alta intrebare: cat ar dura in acest caz sa se finalizeze actele?

si daca fac casatoria in state in septembrie...intrand cu visa de turist , pot pe urma sa stau in state si sa intru oricand?

exista vreo diferenta daca fac casatoria aici sau in state, referitor la sederea mea acolo dupa sau la intrarea in state oricand dupa, sau la timpul care dureaza pana la finalizarea actelor?

Geanina
Cel mai bine ati intreba la ambasada americana. Din cate stiu, aveti dreptul de a sta in SUA timp de 6 luni in fiecare an. Faptul ca va casatoriti cu un cetatean american nu va da dreptul sa depasiti termenul de sedere acordat de viza de turist, va trebui sa asteptati sa vi se elibereze o viza pentru reintregirea familiei
Multumesc pentru raspuns, o sa intrebam la ambasada. Vroiam sa ma informez inainte totusi..pentru ca vrem sa facem nunta cat mai curand si nu stim daca e mai bine sa o facem in State sau in Romania...daca visa K3 dureaza mai mult daca facem casatoria in State sau in Romania..
Daca va casatoriti in State trebuie ca in termen de 6 luni sa va transcrieti certificatul american apostilat in Romania la primaria de domiciliu. Daca va casatoriti in Romania trebuie sa va transcrieti certificatul si in America.Dupa casatorie, solicitati dvs.viza pentru reintregirea familiei ca banuiesc ca interesul este sa plecati acolo nu sa vina sotul dvs. aici. Singura dovada ca sunteti casatoriti este certificatul de casatorie, certificatul dvs. de nastere pe care aveti aplicata stampila ca sunteti casatorita ori adeverinta de cutuma, anexa 9, cu toate mentiunile existente pe marginea actului dvs. de nastere. Ca sa va casatoriti in Romania sotul trebuie sa prezinte adeverinta de cutuma de la ambasada Americii din Romania, certif.de nastere apostilat, pasaportul cu viza.
Multumesc pentru raspuns, Procedura o stiu precum si actele necesare in ambele cazuri, ca ne casatorim aici sau in SUA, ce nu stiu este cat dureaza sa se elibereze visa K3 daca ne casatorim in Romania (am citit pe site-ul ambasadei de 5 luni aproximativ) si cat dureaza visa K3 daca ne casatorim in SUA? Daca una din cele 2 variante e mai rapida?
Cea dea doua intrebare este daca in cazul in care ne casatorim in Romania, pot folosi visa B1/B2 sa intru in SUA dupa ce suntem casatoriti pana cand este gata visa K3?