Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... virament contributie CAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

virament contributie CAS

Am un angajat care a contribuit la Casa de asigurari sociale din mai multe surse,respectiv in calitate de angajat si printrun contract de asigurat la casa.Si-a depus dosarul de pensionare la inceputul anului,iar acum a primit decizia si nu i s-a luat in calcul perioada ianuarie-martie 2012. Pentru calitatea de angajat am depus declaratia 112 trimestrial respectiv,acum la 25 aprilie 2012. Plata contributiilor facandu-se lunar. Intrebarea este daca declaratia 112 nu este depusa plata facuta ramane in curs de distribuire pana la depunerea declaratiei?s
Daca angajatul dvstra si-a depus dosarul in vederea pensionarii,inseamna ca a solicitat intreruperea contractului individual de munca cu o anumita data.Care este acea data?
De ce nu i s-a luat in calcul acea perioada ? .. chiar daca a contribuit la CAS din mai multe surse , i se va lua in calcul numai o singura perioada, insa i se vor cumula oate tveniturile realizate in acea perioada..
iond708,

Daca angajatul s-a pensionat pt. limita de varsta in ianuarie,dar i-ati mentinut raporturile de munca si dupa data indeplinirii conditiilor de varsta si stagiu minim de cotizare,inseamna ca a continuat sa cotizeze , pensia pentru limita de varsta poate fi recalculata, la cerere, prin adaugarea stagiilor de cotizare realizate dupa data inscrierii la pensie.