Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale iniintarea unei firme de recurtare si plasarea fortei ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

iniintarea unei firme de recurtare si plasarea fortei de munca in strainatate

doresc sa infiintez o firma de recrutare si plasarea fortei de munca in strainatate si nu stiu legislatia din romania eu fiind plecat de mai mult de 10 ani din tara as dori informatii despre cum se poate infiinta o astfel de firma,nr minim de angajati ,capitalul necesar,impozitele si taxele aferente unei astfel de firme,dispun deja de contracte cu firme care ar dori cetateni romani
alin-petru, utilizator
Daca nu ati reusit ,sunati la tel.0743921897,si va pot ajuta.In aceasta perioada intocmesc documentatia completa pt o astfel de firma.
Buna ziua,
Si eu ma confrunt oarecum cu aceiasi problema, infiintarea unei astfel de firme.

Dupa cum e scris si aici:
Activitatea de mediere a fortei de munca in strainatate este reglementata prin Legea nr. 156/2000 privind protectia cetatenilor romani care lucreaza in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare si HG nr. 384/2001 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 156/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
Acestea prevad ca pentru a desfasura aceasta activitate, agentii de ocupare a fortei de munca in strainatate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa dispuna de spatiul si de dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii;
- Gasesc undeva o lista cu lucurile de care am nevoie pentru acest punct?
b) sa aiba incadrat in munca personal cu experienta in domeniul fortei de munca;
- As dori ca acea persoana sa fiu eu, e de ajuns sa fac un curs de inspector resurse umane? Cei de la ITM asa au zis, dar nu pareau prea siguri de ei.
c) au organizata o banca de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca in strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si la calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati in evidenta lor;
d) au incheiat cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate, dupa caz, contracte care contin oferte ferme de locuri de munca.
Ultimele 2 puncte tin mai mult de asociatul meu din strainatate, dar cum as putea afla mai multe detalii despre acestea?