Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 394

Daca am livrat marfa unei firme neplatitoare de Tva atunci aceasta livrare nu trebuie inclusa in D394? Corect?

Multumesc!
Toate livrarile dvs. (daca sunteti platitor de TVA) trebuie incluse in D394 indiferent daca acei clienti sunt sau nu sunt platitori de TVA.
Gasiti raspunsul foarte clar pe site-ul anaf la link-ul de mai jos.

[ link extern ]
In conformitate cu (OPANAF 3596/2011) -" Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii şi achiziţiile de bunuri şi servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România"
Treceti numai livrarile , respectiv achizitiile catre respectiv de la persoane impozabile inregistrate in copuri de TVA