Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensatii pentru zilele libere legale lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensatii pentru zilele libere legale lucrate

Buna ziua,

Angajatorul doreste sa ne compenseze ziua de 1 Mai cand am fost chemati la servici cu o zi libera. Intrebarea mea este daca nu ar trebui sa compenseze cu 2 zile libere, dat fiind faptul ca daca s-ar plati, aceasta s-ar plati dublu.

Va rog ajutati-ma cu un raspuns.

Multumesc,
Nu compenseaza cu o singura zi , nu cu doua ...

Art.142 C.mun. prevede:
(1) Salariaţilor care lucreazã în unitãţile prevãzute la art. 140, precum şi la locurile de muncã prevãzute la art. 141 li se asigurã compensarea cu timp liber corespunzãtor în urmãtoarele 30 de zile.
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acordã zile libere, salariaţii beneficiazã, pentru munca prestatã în zilele de sãrbãtoare legalã, de un spor la salariul de bazã ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bazã corespunzãtor muncii prestate în programul normal de lucru.