Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua!Poate fi atacat un act vanzare-cumparare cu abitatie viagera?Suntem trei frati ,iar in viata este doar mama care locuieste cu mine(cel de-al treilea copil) in propriul ei apartament.Ea doreste sa-mi faca act vanzare cumparare cu abitatie viagera.Acest act poate fi atacat dupa decesul mamei,de catre fratii mei(ceilalti doi copii ai mamei)?Va multumesc anticipat!
Actul poate fi atacat in justitie insa daca va veti angaja avocat veti castiga procesul.
va multumesc!eu stiam ca orice persoana poate sa faca orice ce doreste cu proprietatea lui, fara a fi obligat sa lase cuiva o mostenire o donatie etc.
Acest act poate fi prezumat donatie si supus reductiunii liberalitatilor excesive pentru ce incalca rezerva succesorala a fratilor dvs . Rezerva este prevazuta de lege pentru categoria de mostenitori rezervatari copii, ascendenti privilegiati, sot supravietuitor. Sarcina dovezii ca acest contract este o donatie incumba celui care o invoca. De rezerva nu poate dispune prin donatie sau testament dispunatorul.
Faceti un contract de vanzare cumparare doar si sa existe pretul care trebuie sa fie real si serios.