Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Contraexpertiza tehnica judiciara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Contraexpertiza tehnica judiciara

Ce posibilitati de aparare as putea sa adopt pentru faptul ca Contraexpertiza tehnica a unui imobil este cu 250 % mai mare ca si expertiza ?
formulati obiectiuni la aceasta... eventual cereti anularea lor si efectuarea altei expertize de data aceasta cu participarea unui expert parte platit de dvs
Inteleg ca in dosar s- a facut o expertiza si o contraexpertiza.
Pentru a cere anularea unui raport de expertiza tehnica (de fapt contraexpertiza), obiectiunile formulate la raport trebuie sa fie solide si insotite de documente care sa sustina punctul de vedere al celui care contesta concluziile raportului de expertiza.
Nu contesta nimeni dreptul unei parti intr-un proces de a face obiectiuni la un raport de expertiza/ raport de contraexpertiza si de asemenea dreptul de solicita o noua expertiza (tot cu dovezi solide, ca aceasta noua expertiza este necesara) si un expert observator din partea celui care solicita (si plateste separat expertul/ specialistul, din propriul buzunar) o contraexpertiza la o alta contraexpertiza.
Si la expertiza si la contraexpertiza si la contracontraexpertiza, convocarea prin mandat postal, cu confirmare de primire, de catre expertul/ specialistul tehnic judiciar, a partilor in dosar este obligatorie. Daca una din parti nu a participat la data si ora convocarii, acest lucru se mentioneaza intr-un document care se anexeaza la raportul de expertiza.
Expertul observator va participa obligatoriu la expertiza, la data convocarii sale de catre expertul desemnat de catre instanta si va viza raportul de expertiza intocmit de catre expertul desemnat de catre instanta sau dupa caz, daca nu este de acord cu concluziile raportului de expertiza, isi va formula un alt punct de vedere, documentat. Documentul intocmit de catre expertul observator se depune la instanta o data cu raportul de expertiza.