Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procura din Israel
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procura din Israel

Buna ziua!
O intrebare, a facut cineva procura din Israel? Situatia este urmatorul, administratorul plecat in Israel si a uitat sa semneze actele necesare pentru anumite activitati pentru banca si registru etc. Am incercat sa iau legatura cu ambasada Israelului de la noi dar nu raspunde nimeni.
Va rog sa ma ajutati!
O zi buna!
nu aveti alta solutie decat sa il asteptati sa se intoarca
Administratorul poate intocmi la un notar public din Israel o procura prin care sa imputerniceasca o persoana ca in numele lui si pentru el sa semneze sau sa indeplineasca anumite proceduri. Procura trebuie sa fie apostilata, Israelul este stat membru al Conventiei de la Haga din 1961 privind simplificarea procedurii supralegalizarii actelor ce vor fi folosite in strainatate (un document apostilat va fi recunoscut fara a fi necesare alte proceduri suplimentare de legalizare).
deci nu este nevoie de consulat sau alte complicatii. pur si simplu merge la un notar acolo si pe urma trimite procura?
Da. Este foarte important ca in cuprinsul procurii sa se specifice in mod expres pentru ce se face imputernicirea si cat timp este valabila.
Apostila se aplica acolo la consulat sau alta institutie?