Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere termeni ºi expresii în/din limba italianã
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere termeni ºi expresii în/din limba italianã

Ciao. Cine imi spune si mie daca, Cuvantul INSTANTA in limba italiana se traduce ca TRIBUNAL . Va multumesc
in romana: instanta -in limba italiana se traduce: tribunale
Depinde de context.... se poate folosi termenul "la corte", "d'avanti al giudice di primo grado" sau "tribunale di primo grado".
Daca postati contextul va putem oferi mai multe solutii.
L.C.
Instantele judeca toate procesele privind raporturile juridice civile,..........
Instantele judecatoresti infaptuiesc justitia in scopul......
Multmesc mult pt ajutor
In acest caz, se poate folosi denumirea generica "il tribunale".
1.I tribunali giudicano tutte le cause/si pronunciano sulle cause...
2. I tribunali esercitano le proprie funzioni....
[ link extern ]
L.C.
Mesaj reeditat
@ yo-yo
Data post: Sambata, 5 Mai 2012, 13:15
Forum: Traduceri
Subiect: traducerea corecta in italiana

Care ar fi traducerea corecta in italiana pt: competul de judecata si completul de divergenta.
Va multumesc
@Laura Ciobeica
Data post: Sambata, 5 Mai 2012, 16:47

In Italia:
Complet de judecata = Prima Sezione (collegio giudicante) - cu un numar de pana la 5 membri
Complet de divergenta = Sezioni Unite - cu un numar de pana la 9 membri
[ link extern ] ...

In Romania:
(3) In cazul completului format din 2 judecatori, daca acestia nu ajung la un acord asupra hotararii ce urmeaza a se pronunta, procesul se judeca din nou in complet de divergenta, in conditiile legii.
(4) Completul de divergenta se constituie prin includerea, in completul de judecata, a presedintelui sau a vicepresedintelui instantei, a presedintelui de sectie ori a judecatorului din planificarea de permanenta.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/con ...
L.C.

Va recomand sa aprofundati subiectul putin mai mult decat am facut-o eu. Sistemul juridic roman este diferit de cel italian.