Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rezultat final concurs functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rezultat final concurs functionar public

Va rog sa ma lamuriti in cazul urmatoarei spete:
1. la proba scrisa candidatul are un punctaj mai mare de 50 de puncte si este declarat admis
2. la interviu obtine sub 50 de puncte si este declarat respins
In cazul acesta se mai calculeaza media aritmetica a celor doua probe sau se considera respins tinand cont ca la interviu are sub 50 de puncte? Precizez ca media in acest caz este mai mare de 50 de puncte.
Care este art. din HG 611/2008 care precizeaza explicit acest lucru.?
Multumesc anticipat.
Sunt declarati admisi la proba scrisa candidatii care au obtinut:
a) minimum 50 de puncte, in cazul concursurilor organizate pentru ocuparea functiilor publice de executie;
b) minimum 70 de puncte, in cazul concursurilor organizate pentru ocuparea functiilor publice de conducere. (art.60 alin.3 din HG nr.611/2008).

Sunt declarati admisi la interviu candidatii care au obtinut:
a) minimum 50 de puncte, in cazul concursurilor organizate pentru ocuparea functiilor publice de executie;
b) minimum 70 de puncte, in cazul concursurilor organizate pentru ocuparea functiilor publice de conducere. (art.61 alin.5 din HG nr.611/2008).