avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Complicitate la inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Complicitate la inselaciune

Am si eu o nelamurire. Va dau un exemplu concret in care sunt implicata:
2 persoane ajuta 10 indivizi sa obtina credite bancare prin inmanarea de acte false , cu care cei 10 indivizi sau prezentat la banca si au obtinut credite ulterior.Deci cele 2 persoane au calitatea de complici si celelalte 10 persoane, de autori, care au savarsit fapta cu intentie.
Dupa obtinerea creditelor respective, la sesizarea bancii, a inceput urmarirea penala impotriva celor 12 persoane, care , la intocmirea rechizitoriului, cele 2 persoane , ca si complici la faptele savarsite de cei 10 invinuiti, au fost trimise in judecata pentru complicitate la inselaciune, iar cei 10 invinuiti , care au fost incadrati la infractiunea de inselaciune prev. de art.215 al1,2 si 3 Cp si la art.291 Cp care prev.uz de fals , au fost scosi de sub urmarirea penala si incadrati la art.10 lit b Cpp raportat la art.18.1 Cp si citati in acelasi timp ca si martori la proces.
Ca sa vedeti cat de dreapta e legea noastra si mai ales a celor care o aplica.
1. cum pot fi citati ca si martori in propriul proces , chiar persoanele care au fost invinuite de o infractiune , cand un martor trebuie sa fie o persoana neutra de proces nu implicata activ.
2. cum poate fi trimis in judecata un complice, cand autorul a fost scos de sub urmarirea penala, avand in vedere ca complicele este strans legat de faptele autorului si daca nu exista fapta autorului, nu exista complice.
Iar celor doi complici sau emis chiar si mandate de arestare preventiva in timpul urmarii penale, iar instanta nu sa sesizat de eroarea respectiva si nici avocatii celor doi.
Deci, astept raspunsurile voastre.

#-o
Buna seara am fost acuzata de tainuire pentru o fapta si de complice la inselaciune pentru 4 fapte prin metoda accidentul.In momentul de fata sunt in prima faza a procesului penal.Mi s/a trimis rechizitoriul.Am fost retinuta doua saptamani in arest ca metoda preventia dupa care am fost trimisa in control judiciar de aproximativ doua luni jumatate fara drept de a parasii judetul in care sunt domiciliata.Mentionez ca in momentul in care am fost acuzata locuiam in alt judet si fapta s.a produs acolo.Fapta de care am fost acuzata nu am facuta cu stiinta sau cu intentie am fost amagita de catre un tip care a pretins ca este avocat si ca are nevoie de un curier care sa se deplaseze la anunite adrese indicate de el pentru a ridica anumite sume de bani sau acte.Mi s.a spus ca voi fi intr.o perioada de proba de o saptamana dupa care mi se va face contract.Am cazut in capcana si m.am deplasat la 5 persoane pentru a ridicasume de bani la indicatia acestui individ care ma apela defapt dintr.un penitenciar si imi spunea pentru fiecare deplasare ca voi castiga un comison.Am intrebat victimele in momentul in care mergeam sa ridic anumite sume de bani c.e s.a intamplat si imi spuneau ca rudele apropiate au avut acident.Mi se parea totul legal pentru ca fiecare victima scriau procese verbale eu chiar m am indentificat cu cartea de identitate la una dintre victime cand mi s.a cerut datele pentru ca nu aveam reprezentarea ca eu fac ceva ilegal.Am intrebat respectivul infactor de ce este vorba despre accidente si mi s.a spus ca baroul sau de avocat are contract cu toate spitalele din judetul Bucuresti .Am inceput sa imi dau seama ca ceva nu merge bine cu foarte putin timp inainte ca politia sa vina si sa faca perchezitia imobiliara unde a gasit in camer ain care stateam banii care ii colectasem.Eu asteptam ca tipul care se intitula avocat sa imi spuna unde trebuie sa ii duc.Am 29 de ani sunt persoana fara un loc de munca si mama singura,avand in ingrijire o fetita de 4 ani si nu am mai avut antecedente penale.As vrea sa stiu ce sanse am sa nu merg la inchisioare avand in vedere ca ma consider nevinovata,am colaborat cu legea inca de la inceput si mi.am indeplinit inadatoririle in timpul controlului judiciar iar tipul care s.a intitulat ca fiind avocat a declarat in favoarea mea si a spus tot adevarul ca nu stiam despre ce a fost vorba si ca m.a amagit .As vrea sa stiu care ar fi pedeapsa minima sau maxima in cazul meu si ce se va intampla cu fetita mea deparece ma are doar pe mine si pe tatal meu tatal ei a refuzat.o dupa nastere desi a recunoscut.o in act are probleme psihice si nu are resurse materiale si nici conditii de crestere a unui minor la domiciliul sau.As vrea sa stiu cum pot sa procedez sa mi se schimbe macar conditiile controlului judiciar sa fiu lasata sa merg intr.un oras mai mare sa pot sa imi gasesc de lucru.Unde ma aflu acum nu imi pot gasi pentru ca este un judet foarte sarac in forta de munca.Am depus contestatie la instanta de fond si mi s.a respins mi s.a spus sa aduc dovezi ca sa mi se retraga controlul judiciar adica contract de munca insa cum pot aduce un contract d emunca daca nu sunt lasata sa merg in Bucuresti de exemplu la un interviu de lucru?Cum pot face rost de un contract d emunca in bucuresti daca nu mi se da voie sa ies din judetul Teleorman ca sa imi gasesc de lucru?Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns pentru problema mea .Sunt foarte disperata si nu stiu ce sa mai fac ca sa nu mi se inrautateasca si mai mult situatia vreau sa lupt pentru mine si fetita mea si sa nu mai fim despartite pentru o fapta penala pe car enu am vrut sa o savarsesc si sunt dovezi declaratia autorului faptei,perchizitia informatica si declaratia mea sincera despre cum s.au intamplat lucrurile care corespunde intru totul cu declaratia acelui om si cu mesajele si convorbirile telefonice.Multumesc!
@ionela24072013, indiferent de scuzele invocate de dvs., situația dvs. depinde de modul în care vor aprecia faptele dvs. organele judiciare. În astfel de situații se va putea ajunge la o condamnare, fiind vorba și despre fapte multiple. Ceea ce puteți face pentru a obține ceva șanse de a rămâne în libertate, sau de a obține o pedeapsă mai mică, ar fi să încercați să achitați prejudiciul victimelor și victimele să se împace cu dvs. Aceste demersuri ar putea conduce la încetarea procesului penal. O modalitate potrivită pentru încercarea împăcării ar fi prin procedura de mediere, însă ar trebui să dispuneți de sumele necesare pentru acoperirea prejudiciilor, ceea ce, după cum rezultă din cele relatate de dvs., nu ați dispune de aceste sume.
Buna ziua cand va referiti la condamnare va raferiti si la una cu suspendare?sau doar la una in regim de detentie.Mentionez ca o parte din prejudiciu s.a recuperar si mentionez ca am in custodie o minore de 4 ani pentru ca tatal are boli psihice si nu o recunoaste precum fica sa.Ce se poate face in cazul asta?daca voi fi inchisa ce se va intampla cu fica mea?O voi pierde?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfasurarea unui proces penal pentru infractiuni economice ContSters328245 ContSters328245 Doresc sa depun o plangere penala ca parte vatamata impotriva unor persoane care au savarsit infractiuni economice. Impotriva acestor persoane si a faptelor ... (vezi toată discuția)
savarsirea faptei de trei sau mai multe persoane impreuna ContSters125947 ContSters125947 \"Savarsirea faptei de trei sau mai multe persoane impreuna\" Daca esti acuzat de o fapta de inselaciune care a avut caracter continuat insa tu nu ai stiut ... (vezi toată discuția)
Speta - participatie improprie smara smara as dori daca se poate sa aflu un exemplu la: participatia improprie in forma intentie-culpa, cand instigatorul si complicele actioneaza cu intentie iar autorul ... (vezi toată discuția)