Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

bunaziua as am si eu o intrebare mama mea are 35ani vechime as dori sa stiu daca poate iesi la pensie fara penaliatii , este nascuta in 1957 in luna mai , si daca nu cit se reduce cite procente merci
Pensie limita de varsta: in februarie 2018, la 60 de ani si 9 luni

Pensie anticipata partiala: posibil oricand din februarie 2013, dar penalizarea este destul de mare 0,75% pentru fiecare luna de anticipare. De exemplu, pentru pensionarea anticipata partiala din feb. 2014, penalizarea este 0,75% x 4 ani x 12 luni = 36%.

Pensie anticipata (fara penalizare): daca realizeaza 38 de ani si 9 luni de stagiu de cotizare.
Deci ar mai trebui sa lucreze sau sa plateasca asigurarea inca 3 ani si 9 luni.