avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

bunaziua as am si eu o intrebare mama mea are 35ani vechime as dori sa stiu daca poate iesi la pensie fara penaliatii , este nascuta in 1957 in luna mai , si daca nu cit se reduce cite procente merci
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 19:55, 31 Octombrie 2013
Pensie limita de varsta: in februarie 2018, la 60 de ani si 9 luni

Pensie anticipata partiala: posibil oricand din februarie 2013, dar penalizarea este destul de mare 0,75% pentru fiecare luna de anticipare. De exemplu, pentru pensionarea anticipata partiala din feb. 2014, penalizarea este 0,75% x 4 ani x 12 luni = 36%.

Pensie anticipata (fara penalizare): daca realizeaza 38 de ani si 9 luni de stagiu de cotizare.
Deci ar mai trebui sa lucreze sau sa plateasca asigurarea inca 3 ani si 9 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie casandram casandram mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept (vezi toată discuția)
Pensie dumitruaida dumitruaida Sunt nascuta in septembrie 1957 si am lucrat 27 ani si 9 luni pana in prezent. Sunt inca salariata. Cand ma pot pensiona la limita de varsta si cand la ... (vezi toată discuția)
Pensie 2014 radutoana radutoana Buna ziua, mama mea implineste pe 12 mai varsta de 57ani iar pe 12 august face 38ani de munca, in conditii normale.in ce an se poate pensiona si daca doreste ... (vezi toată discuția)