Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... se poate legaliz o hotarare din fond fara a fi ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

se poate legaliz o hotarare din fond fara a fi definitiva?

buna ziua! dupa 3 ani de procese, in sfarsit s-a terminat partajul. Am legalizat hotararea definitiva si am crezut ca s-a terminat.. acum o saptamana am fost cu fata la politie sa-si schimbe buletinul expirat. mi-au cerut hotararea definitiva si copie dupa prima hotarare din fond dar pe care am atacat-o cu apel. intrebarea mea este, se poate legaliza prima hotarare desi nu este cea definitiva si irevocabila? multumesc
da, se poate legaliza hotararea instantei de fond ....se va mentiona eventual pe aceasta ca a fost modificata prin decizia civila nr.... a tribunalului....
Se poate legaliza in schimb la evidenta trebuie sa fie definitiva si irevocabila.