Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita imobiliara asupra unui imobil asupra ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita imobiliara asupra unui imobil asupra caruia exista intabulat un drept de batitatie viagera si clauza de intretinere

Am incheiat un contract de imprumut garantat cu ipoteca . Ipoteca a fost instituita asupra unui imobil care este grevat de un drept de habitatie viagera si clauza de intretinere .Nu am reusit sa achit imprumutul ,contractul de executare silita a fost pus in executare silita. Intrbarea mea este daca poate fi vandut la licitatie acest imobil asupra caruia exista intabulat dreptul de habitatie viagera si clauza de intretinere ?
Nu cumva la incheierea ipotecii titularul dreptului de habitatie a renuntat la dreptul sau sau a dat o declaratie ca renunta la drept? Daca nu, se va vinde cu acel drept, asa cum se afla acum, acel drept fiind opozabil si adjudecatarului.
In ceea ce priveste clauza de intretinere,... veti obligata sa acordati in continuare intretinere, chiar daca imobilul nu mai este proprietatea dv. .
Daca nu platiti intretinerea, se poate cere rezolutiunea contractului de intretinere, implicit desfiintarea contractului de ipoteca si a vanzarii silite.