Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic la un birou notarial, trebuie sa ma ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic la un birou notarial, trebuie sa ma inscriu in CCJ?

sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?

jramona raspude:am semnat un contract de munca in care se specifica functia de incadrare:consilier juridic..., paradoxal a fost si vizat de fortele de munca. Are vreo importanta?
>
>ce inseamna "ca si consilier juridic", cumva ai semnat un contract de munca, multe notariate procedeaza la asazisele angajari "ca si consilier juridic". daca doresti raspunsuri sincere si corecte, pune intrebari sincere si corecte
>jramona a scris:
>>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?
Sunt consilier juridic angajat, am conditii pentru a deveni conform statutului "definitiv" si nu m-am inscris in barou. Vreti sa spuneti ca imi exercit fara drept profesia ?

Iata raspunsul cel mai plauzibil. daca in cadrul biroului unde lucrezi nu exista cineva cu vechime de specialitate, pentru cordonare. poti saiti gasesti la orice alt profesionist. Problema e ca va terbui sa cauti. Mult succces.

Meceanu a scris:
>Nu am raspuns,am insa o intrebare la care situatia ta cred ca imi raspunde partial.Daca nu m-am inscris in Colegiul Juristilor mai pot sa ma angajez ca (si) consilier juridic?Angajat intr-un birou in care sunt singur,trebuie sa plec in cautare de maestru?V-as fi recunoscator pt. un raspuns bun.
>
>>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?
Stiu ca 99.99% din legile emise in Romania se fac cu picioarele si ca Legea Consilierilor Juridici nu face exceptie, dar practic din moment ce sunt angajata in baza unui CIM in care scrie clar "CONSILIER JURIDIC" si eu ce pot sa fac pentru a intra in Colegiul Consilierilor Juridici? Sunt singura din firma care am aceasta functie deci un maestru ar trebui s-al caut in alta parte, eventual sa dea o declaratie din care sa rezulte ca sunt stagiara lui sau sa-mi schimb locul de munca unde exista un maestru. Stiu ca suna a tampenie dar, teoria nu seamana niciodata cu practica, deci practic cum se face?PRACTIC!!!!!!

"sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?"
uff... observ ca nu sunt singura bulversata, dar asta nu ma mangaie prea mult
am o vechime de 2 ani cu incadrarea de consilier juridic, deci, se presupune ca am terminat acel stagiu, dar fara a fi inscrisa in colegiu
momentan lucrez intr-o institutie bancara, acord consultanta angajatilor, si asist departamentul de creditare, redactez si semnez contracte ( impreuna cu contabilul sef si directorul),
de instanta ocupandu-se altcineva
imi exercit meseria fara drept?!? dar e ...absurd!!!!
in fond, ce drepturi, sau mai exact, mai am vreun drept de a profesa fara a fi inscrisa in barou sau colegiu?
Alx.

>Atat pentru Ramona , cat si pentru celalt coleg : ei bine, da. Aveti nevoie de un maestru, pentru ca asa prevede Statutul. Statut care spune ca veti da si un examen de definitivat la terminarea stagiului. Acelasi statut ( Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 684 din 29 iulie 2004 ) care prevede ca neinscrierea in colegiu inseamna "exercitarea fara drept a unei profesii", care dupa cum stiti este infractiune. Daca va pot ajuta cu altceva, va stau la dispozitie. Consilier juridic definitiv, Cristian Balaciu. cristianbalaciu@go.ro www.cristianbalaciu.go.ro
>
>jramona a scris:
>>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?