Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... obiectul cererii la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

obiectul cererii la CEDO

La punctul V in model, "EXPUNEREA OBIECTULUI CERERII", se trec asteptarile in urma judecatii CEDO, adica cererile vizand daunele morale si materiale si justificarea lor sau altceva? Unde se trec cererile vizand daunele daca la punctul V?
Recunoasterea unui drept, sau constatarea incalcarii legii cu premeditare este deasemenea o satisfactie echitabila dar si necesara mie, deoarece exista in legislatie cum ca dupa judecata CEDO, o plangere contra functionarului poate fi depusa in baza hotararii CEDO
Doresc sa specific faptul ca principiul CEDO al echilibrarii intereselor partilor este fals intr-un proces intre cetatean si stat (nu mai stiu pe unde am citit de existenta acestui principiu). Statul roman este obligat sa-ti asigure drepturile. Nu exista nici un considerent echitabil care acorda circumstante atenuante statului roman cand nu-ti acorda un drept, fara nici un motiv rezonabil (cum ar fi starea de urgenta nationala - si chiar si atunci e foarte greu sa fi privat de vreun drept, in special cel la viata. De exemplu, nationalizarea proprietatii private pentru salvarea de vieti omenesti este un motiv rezonabil, fiindca si drepturile au o ordine prioritara)