Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare creanta ..?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare creanta ..?

Buna seara.Am primit zilele acestea de la o firma de recuperare creante o instintare pentru achitarea a doua contracte pe care le-a achizitionat fratele meu acum aproape doi ani.Frate meu nu mai locuieste cu mine de mai bine de un an jumate ,dar nu in acest timp nu a facut mutatia la noua adresa .Ce pot eu sa patesc in aceasta situatie (pot intra cu executor sa execute diverse lucruri) si cum pot eu sa-l ajut pe frate in acesta situatie tinand cont ca suma este consistenta.Ce sfat sa-i dau
Primul pas pe care il aveti de facut este sa notificati ( anuntati ) respectiva firma ca fratele dvs in prezent numai locuieste la adrs respectiva ( nu aveti obligatia sa le comunicati si noua adrs).

Pasul doi, sa fiti atenta daca datoria este veche si a intervenit termenul de prescriptie, iar in cazul in care nu este prescrisa sa ii recomandati fratelui dvs sa incheie cu ei un o conventie de plata prin care le plateste datoria in rate pe parcursul mai multor luni.

Cu stima.