Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare sau delegare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare sau delegare?

O SC din Ro fiind in discutii pentru a executa o lucrare intr-o alta tara, viitorul beneficiar a zis ca ar fi nevoie ca angajatii firmei din RO sa detina formularul A1. Am inteles procedura obtinerii formularului A1 si presupunand ca l-am obtine nu am inteles insa ce se intampla mai departe. Am inteles ca angajatul ar trebui sa beneficieze de legislatia mai favorabila, in cazul de fata nivelul salariilor din tara respectiva este mai mare dar nu am inteles cine plateste salariul si contributiile sociale, firma din RO sau cealalta firma si la ce nivel? Sau procedura corecta ar fi alta?

Va multumesc
In principiu, drepturile salariale si contributiile aferente sunt platite de catre unitatea la care sunt detasati salariatii respectivi , asa cum se prevede in art.47 alin.1 C.mun., si anume : (1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acorda de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
Daca drepturile salariale si contributiile aferente ar trebui platite de catre cealalta firma atunci oare de ce au spus ca angajatii din Ro ar trebui sa detina formularul A1?
Reglementarile privind detasarea muncitorilor in alt stat membru UE nu inlatura reglementarile fiscale la nivel european, pe care daca nu le respectati, cu sau fara formular A1, puteti fi obligati sa achitati taxe in statul de detasare.

Pentru angajatii unei firme cu sediul intr-un stat membru ce-si detaseaza angajatii in baza unui contract comercial cu un partener dintr-un alt stat memembru, pe teritoriul acestuia din urma, exista trei exceptii ce permit plata taxelor in si la cuantumurile din statul de resedinta:
- posesorii formularului portabil A1
- muncitorii transfrontalieri
- muncitorii implicati in montajul unor piese/utilaje, etc - cu conditia ca perioada de montaj sa nu depaseasca 8 zile
Multumesc pentru raspuns.
Am inteles ca in cazul detinerii formularului portabil A1 taxele se platesc in si la cuantumurile din statul de resedinta.
Nu am inteles insa partea "cu sau fara formular A1, puteti fi obligati sa achitati taxe in statul de detasare". Puteti fi mai explicit va rog, despre ce reglemetari fiscale este vorba?

Va multumesc
In principiu, acest lucru se refera la situatia in care nu s-a respectat conditiile de detasare a muncitorilor pe teritoriul UE.