Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formular A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formular A1

In cazul in care un agajat urmeaza sa fie detasat intr-un stat membru pentru o perioada de doar 1 saptamana, mai este necesar formularul A1?
Multumesc!
RoxanaSTT, utilizator
Da, este necesar obtinerea formularului A1.
Multumesc! Mi s-a parut ca in lege formularea este prea generala. Am gasit la un moment dat o informatie conform careia lucratorii care sunt detasati pentru o perioada mai mica de 8 zile nu mai au nevoie de acest formular. Credeti ca exista posibilitatea aceasta?
Pentru angajatii unei firme cu sediul intr-un stat membru ce-si detaseaza angajatii in baza unui contract comercial cu un partener dintr-un alt stat memembru, pe teritoriul acestuia din urma, exista trei exceptii ce permit plata taxelor in si la cuantumurile din statul de resedinta:
- posesorii formularului portabil A1
- muncitorii transfrontalieri
- muncitorii implicati in montajul unor piese/utilaje, etc - cu conditia ca perioada de montaj sa nu depaseasca 8 zile
Imi pueti indica numarul legii care cuprinde aceasta informatie? Va multumesc mult!
Vedeti prevederile Directivei 96/71/CE privind detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii si ale Regulamentului Consiliului (CE) nr. 1408/71 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala lucratorilor salariati, lucratorilor independenti si membrilor familiilor lor care se deplaseaza in interiorul Comunitati.