Forum Discuţii juridice Executare silită Desfiintarea executorilor bancari anuleaza si ...
Discuție deschisă în Executare silită

Desfiintarea executorilor bancari anuleaza si executarile silite impuse de catre acestia?

In urma cu 3 ani am fost executat silit pentru un credit de nevoi personale. Executarea silita a fost facuta de catre corpul executorilor bancari al bancii respective. S-a convenit atunci ca recuperarea datoriei sa se faca prin depuneri lunare in contul corpului executorilor bancari din Bucuresti.Evident, acum platesc o rata lunara mult mai mare in raport cu cea initiala.

Intrebare:

In conditiile in care executorii bancari au fost desfiintati ,mai este valabil procesul de executare silita?

Contul corpului executorilor bancari nu a fost si el anulat?

Se poate cere bancii sa se revina la ratele lunare de dinaintea executarii silite?

Domnule,

Executorii bancari sunt acum executori judecatoresti, nu au fost desfiintati ci asimilati.
Singura schimbare este ca la ce datorati bancii se va adauga onorariul executorului, in cuantum de cel putin 10 % din creanta. restul sunt detalii.
Bucurat-va, veti plati mai mult. Multumiti-le executorilor judecatoresti, ei s-au straduit sa ii faca sa dispara pe executorii bancari.
In conformitate cu prevederile legii nr. 287 din 2011, executorii bancari si-au incetat activitatea si au devenit executori judecatoresti. Nu este o desfiintare propriu-zisa ci o asimilare conform unui text de lege. Executarile silite privind contracte de credite pot fi continuate de executorul care a inceput urmarirea silita, adica fostul executor bancar le poate executa in continuare dar din postura de executor judecatoresc.
Jocandi Causa a scris:

Singura schimbare este ca la ce datorati bancii se va adauga onorariul executorului, in cuantum de cel putin 10 % din creanta.

... si pentru care onorariu, executorul are nevoie de incuviintarea instantei.

Serios? In temeiul carei prevederi legale? Daca-mi veniti iar cu parerea unui procuror care habar nu are ce este aceea executare silita... ma dezamagiti.

Nu este nevoie de o noua incuviintare, executarea silita a titlului executoriu este deja obtinuta.

Cautatul pe goagle nu va face expert in drept.
nu e parerea niciunui procuror...

Executarea procesului verbal de cheltuieli din dosarul nr. 1/2004, ca orice titlu executoriu, ar fi trebuit încuviinţată de instanţa de judecată, în condiţiile dispoziţiilor art. 3731 din C. proc. civ. - Dosarul nr. 37/2005 ...

e MONICA LUISA MACOVEI- MINISTRUL JUSTITIEI

[ link extern ]

ps
dvs sunteti expert, va rog dati informatii (nu pareri) corecte!
dar se pare ca informatia (prin goagal) e mai tare ca orice.
ContSters233047, utilizator