avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dosar de executare inceput de executorul bancar in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dosar de executare inceput de executorul bancar in anul 2009

Dosarele de executare incepute de catre un executor bancar in anul 2009 (titilu executoriu, contract de imprumut, executare silita incuviintata de catre instant de executare) in ce perioada trebuiau preluate de un executor judecatoresc, dupa desfiintarea corpului executorilor bancari?
Am un titlu executoriu pentru care s-a inceput executarea in anul 2009, de catre un executor bancar, au fost infiintate vreo cateva popriri ( au fost facute tert poprit cateva banci la care debitorul nu avea conturi bancare) din care nu s-a incasat nimic. De atunci nu s-a mai facut nimic, niciun act de executare .
Cel mai recent răspuns: Irina S. , utilizator 08:08, 2 Iunie 2015
Pentru raspuns la obiect este necesar sa studiati responsabil documentele din dosarul de executare silita
Procedura de executare silita se demarreaza la cererea oficiala a creditorului
Executorul judecatoresc poate desfasura acte si actiuni numai la staruinta oficiala a creditorului
Daca in termen legal creditorul nu staruie in cererea de executare silta poate fi invocata perimarea/prescriptia
Multumesc dar asta stiam.
Ma intereseaza un raspuns din partea unui executor jud. sau avocat care a avut o asemenea situatie.
Multumesc.
In conformitate cu prevederile L nr. 287 din 2011, executorii bancari si-au incetat activitatea si au devenit executori judecatoresti.
Nu este o desfiintare propriu-zisa ci o asimilare conform unui text de lege.
Executarile silite privind contracte de credite pot fi continuate de executorul care a inceput urmarirea silita, respectiv fostul executor bancar le poate executa in continuare dar din postura de executor judecatoresc.
Irina S. a scris:

Dosarele de executare incepute de catre un executor bancar in anul 2009 (titilu executoriu, contract de imprumut, executare silita incuviintata de catre instant de executare) in ce perioada trebuiau preluate de un executor judecatoresc, dupa desfiintarea corpului executorilor bancari?



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie termen prescriptie datorii bancare alexandraoana alexandraoana Buna ziua. Ma confunt cu urmatoarea situatie: in anul 2009 am contractat un credit pentru o persoana care, ulterior, nu a platit ratele. Creditul a fost ... (vezi toată discuția)
Executare silitã de cãtre corpul executorilor bancari iolanda15 iolanda15 Am primit o notificare cesiune de creanţă de la Corpul Executorilor Bancari al unei banci, prin care am fost informaţi că, în baza Contractului de credit ... (vezi toată discuția)