avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune , mostenitor nedeclarat , intabulare teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune , mostenitor nedeclarat , intabulare teren agricol .


Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in descifrarea unei situatii mult prea stufoase pentru mine!
Scopul final al expunerii este intentia de a face cadastrul si intabularea unui teren agricol,arabil,de 8ha, dintr-un sat. Terenul este dat in arenda de cinci ani,de mama mea,unei asociatii agricole.

Terenul a fost obtinut in 1995,prin Legea 18/1991 Fond Funciar, ”prin reconstituirea dreptului de proprietate a mostenitorilor defunctului….(bunicul meu)…. “,inscrisi pe verso Titlului de Proprietate.

Bunicul meu a avut trei copii, doua fete (mama mea si sora ei) si un baiat. Dintre toti cei trei urmasi,singura care traieste este mama mea,acum octogenara.

Pe verso Titlului de Proprietate sint insa trecute doar numele mamei mele si a sorei decedate (sora a decedat in 1993, nu a avut copii,sotul ei a decedat si el dupa un an, casa in care au locuit a revenit unor verisoare de-ale sotului). Nu stiu de ce nu a fost scris si numele fratelui (decedat , a avut mai multi,copii care traiesc ). Mama mea nu-si mai aminteste exact cum au decurs lucrurile cind a fost intrebata la Primarie, in 1995,citi urmasi au fost dupa bunicul meu. Nu mai stie daca a fost intrebata doar verbal sau a semnat vreun act la Primarie referitor la ceilalti doi mostenitori. Aspectul nefericit este ca pe verso Titlului de proprietate figureaza doar mama si sora.

Nu mai exista nici un alt act de proprietate referitor la acest teren. Nu s-a deschis inca succesiunea pentru acest teren,nu s-a dezbatut nici o mostenire. Singura care s-a interest de teren a fost mama,care nu se pricepe absolut de loc la acte, dar are un cult pentru “pamintul parintilor ei”. In 1995 a arendat, prin intermediul unei rude din sat careia i-a dat procura, acest teren, pentru a nu sta nelucrat,desi nu a cules personal niciodata roadele,partea care i-ar fi revenit raminind anual acelei rude.

Intentionez ca in numele mamei mele sa fac cadastrul si intabularea acestui teren (nu pentru a-l instraina,ci pentru a clarifica definitiv situatia juridica a terenului). Am inteles ca pentru asta trebuie ca mama sa deschida succesiunea dupa sora decedata, pentru a obtine un Certificat de mostenitor. De aici se complica lucrurile.

Intrebari:
1) Unde este mai bine de deschis succesiunea, in acest caz,la Judecatorie sau la Notariat? Nu conteaza cit costa (stiu ca prin Judecatorie este mai ieftin);
Mama va trebui sa declare la deschiderea succesiunii ce urmasi mai stie. Daca il declara cu aceasta ocazie si pe fratele ei, va fi intrebata de ce nu l-a declarat si in 1995, cind s-a emis Titlul de proprietate. Gestul ei ar putea intra sub incidenta legii, si institutia la care va fi deschisa succesiunea sa sesizeze autoritatile?! (de ex. fals in declaratii). Daca exista acet risc,atunci nu mai deschid succesiunea! - ceea ce inseamna ca nu voi putea niciodata intabula acest teren? Ma gindesc ca era bine sa-l fi intabulat acum,fiindca mama are o anume virsta,iar in viitor situatia terenului se va complica si mai mult. Personal eu nu am nimic impotriva ca si ceilalti urmasi sa intre in drepturi, desi nu stiu daca ii intereseaza,iar pina in prezent nu s-au interest deloc. De altfel, pe acele verisoare din partea sorei nici nu le cunoastem,nu stim cine sint, presupun si ca ele habar n-au de teren,iar cu copiii fratelui mamei nu am mai tinut legatura de foarte multi ani,nu stim nimic ce e cu ei,si la fel, ei nu stiu de teren.
2) Pe cine declaram la succesiune? Doar pe sora mentionata pe Titlu sau si pe fratele nementionat pe Titlu? Sintem obligati sa-i cautam pe ceilalti urmasi prin tara,evidenta populatiei etc?! …
3) Mama imi poate da mie procura pentru deschiderea succesiunii si ulterior dezbaterea mostenirii, tinind cont ca terenul este intr-o localitate indepartata ? (mama are totusi o virsta inaintata si este cardiaca,nu mai poate face un drum lung si obositor si sa se expuna stresului,nu mai doreste acest lucru.
4) Pot face cadastrul si intabularea doar pe baza Titlului de Proprietate, fara a avea Certificatul de mostenitor (deci fara a mai deschide succesiunea)?

5) E mai bine sa las lucrurile asa cum sint,fara a mai “dezgropa mortii”, si sa nu mai facem succesiunea + cadastru + intabulare? In acest caz, terenul va ramine asa cum este acum, "de-a pururea" in acea asociatie...? As fi vrut sa pun actele in ordine acum,dar daca exista cel mai mic risc de a-i crea probleme mamei,renunt.

Va multumesc mult pentru raspuns si scuze pentru eventuala folosire incorecta a unor termeni.



Alte discuții în legătură

Mostenitor nementionat pe titlul de proprietate. succesiune. intabulare. MariusEmilian MariusEmilian Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in descifrarea unei situatii mult prea stufoase pentru mine! Scopul final al expunerii este intentia de a face ... (vezi toată discuția)
Mostenire teren agricol Ramona38 Ramona38 Tatal meu a fost proprietar al unui teren agricol impreuna cu o sora, un frate si mama vitrega. Terenul a fost dat in arenda unei societati comerciale, prin ... (vezi toată discuția)
Succesiune madara madara Buna seara! Am dorit sa inchei contracte de arenda pt terenul bunicii si al mamei si m-am trezit cu urmatoarea situatie: 1. Bunica detine un titlu de ... (vezi toată discuția)