Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... clarificare taxã de înmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

clarificare taxã de înmatriculare

Îmi cer scuze pentru neatenţie, am omis să întreb care este actul normativ care reglementează achitarea taxei de înmatriculare şi dacă amînarea se referă doar la autoturisme sau include toate categoriile de vehicule. Încă o dată scuze şi mulţumesc.
Actul normativ este legea 9 din 2012. Amanarea de care faceti dvs vorbire, se refera la suspendarea articolului din aceasta lege care se impunea obligativitatea platii taxei si pentru autoturismele inmatriculate in Romania care se revand, si pentru care nu a fost platita taxa. In prezent, exista obligatia de a plati taxa pentru autoturismele second-hand achizitionate dintr-un stat al UE care se inmatriculeaza in Romania.
Mulţumesc mult pentru răspuns şi promptitudine.