avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Consumul de alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Consumul de alcool la volan

Am consumat seara (20.00-23.00) 6 beri de 0.5 L.Am fost testat cu aparatul etilotest la ora 5.46(a doua zi dimineata) si a iesit o alcolemie de 0.48mg.mentionez ca am mancat si am dormit.Nu ma simteam baut cand conduceam.Mi s-au recoltat probe de singe-6.15 respectiv 7.15.Am 1.70m si 71 kg.Cam la ce sa ma astept.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: xxx84 , utilizator 16:05, 28 Iunie 2021
Cam dublu.
Conducerea sub influenta alcooluluiu se pedepseste pentru ca fapta pune in pericol viata si siguranta celorlalti participanti la trafic precum si a pietonilor. In functie de probele dosarului si circumstantele personale judecatorul va hotara.
Stiu ca de regula iese dublu.
Dar tinand cont ca intre cele doua recoltari am baut doi litri de apa sper sa mai scada.
Este vorba de dosar penal(cazier etc...)?

Nici nu ma gandeam ca o sa iasa o alcolemie asa de mare.
Dupa ce am baut am mancat si am dormit.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Mai 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Sa verificati daca probele au fost prelevate cu trusa speciala, nu prin metoda clasica.
Trusa speciala , trusa clasica????

Alte discuții în legătură

Calcul alcoolemie vovy vovy Va rog sa-mi explicati si mie daca stiti cum se calculeaza alcoolemia. Am fost testat cu aparatul etilotest si a rezultat o alc. de 0.43 mg la ora 19:48. La ... (vezi toată discuția)
Carnet suspendat - perioada nedeterminata stanescu_a21 stanescu_a21 Buna ziua, in cursul serii de miercuri am fost oprit de politie pt testul de alcool care a iesit 0.89 in aerul expirat. Conform procedurilor am fost si la si ... (vezi toată discuția)
Alcool Tibi 86 Tibi 86 Am fost prins cu o alcolemie de 0.43, am dat probe de sange cat imi iese daca am baut 4 beri (vezi toată discuția)