Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Grila puterea lucrului judecat
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Grila puterea lucrului judecat

Cauza lucrului judecat:
a) poate fi un text de lege
b) poate fi apararea dreptului locativ
c) poate fi diferita pentru aceeasi pretentie
d) este compusa din fapte, situatii juridice si acte de autoritate

Este lucru judecat:
a) cand instanta a respins actiunea pe exceptia autoritatii de lucru judecat
b) cand instanta a respins actiunea pe exceptia prescriptiei extinctive ori a lipsei calitatii procesuale
c) cand instanta a admis actiunea luand act de achiesare
d) cand in primul proces s-a esuat in revendicare, iar in al doilea proces se cere evacuarea pentru lipsa titlului de proprietate

#-o #-o #-o
Raspunsul corect este...d?
Aurelian Cîcu, Consilier juridic