avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Grila puterea lucrului judecat
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Grila puterea lucrului judecat

Cauza lucrului judecat:
a) poate fi un text de lege
b) poate fi apararea dreptului locativ
c) poate fi diferita pentru aceeasi pretentie
d) este compusa din fapte, situatii juridice si acte de autoritate

Este lucru judecat:
a) cand instanta a respins actiunea pe exceptia autoritatii de lucru judecat
b) cand instanta a respins actiunea pe exceptia prescriptiei extinctive ori a lipsei calitatii procesuale
c) cand instanta a admis actiunea luand act de achiesare
d) cand in primul proces s-a esuat in revendicare, iar in al doilea proces se cere evacuarea pentru lipsa titlului de proprietate

#-o #-o #-o
Cel mai recent răspuns: Aurelian Cîcu , Consilier juridic 11:35, 15 Iunie 2012
Raspunsul corect este...d?
Ultima modificare: Vineri, 15 Iunie 2012
Aurelian Cîcu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune noua dupa perimarea actiunii initiale, se poate? eagle_free eagle_free Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Intr-o carte de drept numita - exceptiile procesuale in procesul civil - monografie (autor Mihaela Tabarca) am citit ca ... (vezi toată discuția)
Chiar este posibil asa ceva?????? hopeless1 hopeless1 buna ziua!_sunt taaare ndignata. azi dupa 2 amanari ale pronuntarii mi s-a respins actiunea n totalitate. biectivul principal era EVACUAREA unor persoane ... (vezi toată discuția)
Raport între acþiunea în constatare ºi acþiunea în realizare ContSters54572 ContSters54572 dacă o acţiune în revendicare a fost respinsă irevocabil, cum va fi respinsă o acţiune în constatare între aceleaşi persoane, cu privire la acelaşi ... (vezi toată discuția)