Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... inscriere teren OCPI
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

inscriere teren OCPI

Buna ziua ! Am un teren mostenire de la mama mea ,vreau sa imi fac cadastru pe el......acest teren a fost in trecut in colectiv ...astfel ca in acest timp o familie si-a construit o anexa pe un capat al terenului...intrebarea mea este > cum ar trebui eu sa procedez pentru a-mi putea inscrie terenul la OCPI ?deoarece pe schita se afla o constructie care nu e a mea ...dar nici vecinii nu au acte pe ea ?
va multumesc anticipat !

pentru intabularea terenului trebuie facuta documentatia cadastrala de catre un expert.vCei care si-au construit casa vor trebui sa incheie cu dvs, in calitate de proprietar al terenului, bineinteles, in situatia in care sunteti de acord, un contract de superficie.