avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Norma de venit si cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Norma de venit si cas

pe decizia de impunere din 2012 am : norma venit 11000 . venit net pe baza normelor de venit , impozit 1760, am mai platit cass (sanatatea ) 5, 5%
Intrebare - mai platesc cas ?
Multumesc pentru intelegere !
Cel mai recent răspuns: giolgau , utilizator 20:54, 22 Ianuarie 2013
Se plateste CAS.
Datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente daca venitul ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit raportat la cele 12 luni ale anului, este peste nivelul de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, adica 741 lei, contributia minima fiind de 232 lei/luna.
Daca venitul net lunar este mai mic de 741 lei nu se datoreaza CAS pentru pensie.
cei de la finante au zis ca nu , dubios...
a zis ca depun doar declaratia 600
chiar nu mai ii inteleg...
Declaratia 600 se refera la CAS.
Situatia 1: esti doar PFA, pe 2012 ai avut un venit NET "asumat" de 11.000 RON (daca ai fost la norma de venit nu-i intereseaza ca tu nu ai avut aceste incasari->venit net). In 2012 erai obligat sa contribui la CAS (pensii) daca aveai venitul mai mare de aproximativ 8400 RON, ai depasit acest venit deci trebuia sa platesti si pe 2012 ATENTIE LA PENALITATI.
Daca si anul asta esti tot la norma de venit sigur o sa depasesti din nou plafonul minim de 4 x venitul mediu salarial utilizat la fundamentarea bugetului pe 2013 = 2223 RON 4x2223 = 8892 RON); deci sigur depasesti cu norma de venit acest venit de 8892 RON si trebuie sa platesti contributia la pensii.

Situatia 2: esti si angajat / pensionar pe langa PFA - nu datorezi nimic la pensii
Multumesc Popu din nou - nu platesc nimic (sunt angajat cu 2 ore )
si din cate am mai cautat nu sunt obligat sa depun declaratia 600 , doar trebuie sa duc o adeverinta de salariat la finante

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie pensie pfa 2012 urmare a oug125/2011 ad2012pfa ad2012pfa Buna ziua Pentru PFA din 2010 - fara vreo alta angajare in alta parte in toata aceasta perioada - as dori sa stiu ce datorez Casei de Pensii , ca mai ... (vezi toată discuția)
pfa cu norma de venit flatcomg flatcomg Daca fiul meu are un PFA pe norma de venit si nu e angajat cu carte de munca nicaieri este obligatoriu sa-si faca contract cu casa de pensii si daca da cat ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza contributia unui pfa la pensie? martin0501 martin0501 Salutare, am un pfa care a avut incasari pe anul 2011 de aprox. 47000 lei (ron), iar profitul este de aprox. 2500 lei. La casa de pensii mi s-a spus ca mi se ... (vezi toată discuția)