Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... carte funciara - mutare teren din extravilan in ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

carte funciara - mutare teren din extravilan in intravilan

Detin c.f. cu teren in extravilan.
In urma actualizarii P.UG. -ULUI terenul rezulta in intravilan .
Trebuie sa solicit eu la cadastru aceasta modificare in c.f. ?
Pun aceasta intrebare deoarece in ultimul extras de c.f .(martie 2012) solicitat dupa cca. 6 luni de la actualizarea PUG -ului (septembrie 2011),terenul rezulta tot extravilan .
Da, dvs. trebuie sa solicitati acest lucru la Cartea Funciara, pe baza unui document care atesta noul regim al terenului.
Luati o adeverinta de la primarie cum ca terenul X situat in tarlaua...parcela... este situat in intravilan conform PUG aprobat prin HCL... o duceti la OCPI si cu asta terenul va figura ca intravilan. Acum, depinde ce fel de intravilan este, prin PUG: daca este curti-constructii, va puteti apuca de casa, daca este intravilan arabil, va trebui sa faceti si scoaterea din circuitul agricol.
Este necesar să luaţi legătura cu o persoană fizică autorizată pentru actualizarea documentaţiei cadastrale , se depune la dosar adeverinţa emisă de primărie din care să rezulte noua destinaţie a terenului, ca urmare a aprobării PUG-ului.Serviciul de publicitate imobiliară 262 , tarif 60 lei la OCPI.

Aşa cum spunea şi antevorbitorul meu dacă doriţi să construiţi , terenul trebuie să aibă categoria de folosinţă curţi construcţii .Ar fi altă procedură de urmat, reveniţi cu detalii.
Adriantot, moderator