Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... taxa de poluare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

taxa de poluare

Presedintele adm.pentru mediu, a spus ca masinile cu euro 4 pana in 2000 cc, aduse din spatiul intracomunitar, care nu sunt la prima inmatriculare, sunt scutite de taxa ca si cele noi, la prima inmatriculare.
asa este?
Incepand cu data de 15 decembrie, se aplica si prevederile care excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare autoturismele cu norma de poluare euro 4 a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 de centimetri cubi, precum si utilitarele cu norma de poluare euro 4, care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in statele membre ale UE. Suspendarea taxei in cazul acestor categorii de autovehicule se va aplica pana la data de 31 decembrie 2009 inclusiv.

In schimb, suspendarea taxei nu se va aplica si in cazul autoturismelor cu norma de poluare euro 4 a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 de centimetri cubi, precum si al utilitarelor cu norma de poluare euro 4, inmatriculate pentru prima data in afara Uniunii Europene si care se inmatriculeaza in Romania.
(Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 218/2008) www.avocatnet.ro/content/art...