Forum Discuţii juridice Traduceri Traducãtor autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Traducãtor autorizat

Buna ziua,

Am diploma de traducator autorizat pe stiinte economice eliberat de Min. Culturii in urma unui examen special, insa am inteles ca nu pot face traduceri legalizate de notar (pentru documentr precum diplome, acte masina, etc.) decat daca am autorizatie pe stiinte juridice.

Pot face traduceri pe care sa se aplice apostila? In ce lege pot gasi mai multe detalii despre acest aspecte?

Multumesc.

Pentru mai multe informatii aveti Legea traducatorilor autorizati.
Din pacate nu puteti realiza traduceri de acte oficiale/legale iar cele pe care se aplica apostila, fiind oficiale, nu pot fi traduse decat de traducatorii atestati in domeniul juridic, autorizati de Ministerul Justitiei.

Apostila este un certificat eliberat de autoritatile competente ale unui stat semnatar al Conventiei de la Haga, pentru actele oficiale intocmite in tara respectiva, care urmeaza sa fie prezentate pe teritoriul unui alt stat semnatar al Conventiei.
Scopul eliberarii apostilei este autentificarea originii unui act oficial, pentru prevenirea utilizarii unor acte false in vederea producerii de efecte juridice.

Legea 178/1997 este actul normativ care reglementeaza activitatea traducatorilor autorizati. Text lege si regulament de aplicare la urmatoarele linkuri:
[ link extern ]
L.C.