Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant micro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant micro

in 2010 (an de infiintare a societatii) o societate platitoare de impozit pe profit a inregistrat pierdere , deci nu a avut de unde sa isi constituie rezervele legale., iar in anul 2011 a fost platitoare de imp micro si are profit , inseamna ca voi constitui acuma rezervele legale? 5% din profit ?
si in acelasi timp voi recupera pierderea de anul trecut ?
1.Rezervele legale nu sunt obligatorii de constituit.
2.Pierderea se recupereaza in interval de 5 ani .
3.Acoperirea pierderii se face evident din profitul obtinut ulterior.
MULTUMESC