Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

daca aleg sa stau 2 ani acasa cu copilul si dupa 1 an revin la serviciu mi se mai acorda stimulentul de insertie?
Persoanele care opteaza pentru concediul de cretsre copil pentru o perioada de 2 ani nu beneficiaza de stimulentul de insertie. (art 7 alin 3 din OUG 111/2010).
OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca optiunea beneficiarului de indemnizatie pentru CCC se exprima in scris, pe baza de cerere, si nu poate fi schimbata pe parcursul acordarii drepturilor.
Hotararea de Guvern 57/2012 spune ca se poate face acest schimb intre parinti (minim o luna trebuie sa stea celalalt parinte in CIC)
HG nr.57/2012 este un act normativ modificator .. iar modificarile la care va referiti se aplica pentru persoanele ai caror copii s-au nascut incepand cu data de 01.03.2012.

@ pytu_elena
Daca ati optat pentru CCC si reveniti al munca dupa implinirea varstei de 1 an a copilului puteti cumula indemnaizatia cu alte venituri.