avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare

Sunt nascut la 11.03.1959 si pensionat in gr 2 de invaliditate in decembrie 2010 .In decizia de pensionare sunt specificate urmatoarele date:
Stagiu de cotizare realizat- 36 ani,3 luni,25 zile
Grupa a II a -17 ani,7 luni, 0 zile
Normal - 9 ani,1 luna,2 zile
Asimilat - 4 ani,11 luni,0 zile
Asimilat(asig.sociale) - 5 luni,23 zile
Asimilat(gupa I,II) - 4 ani,3 luni, 0 zile
----------------------------------------------------------
Nr.pct.realizate =63,37048
Nr.pct.conf OUG 209/2008=8,39699
Punctaj mediu 2,0505
din care majorare OUG 209/2008 0,23991

Avind in vedere grupa a II a precum si incadrarea in gradul de handicap mediu dobindit la nastere conform art 55 (1) lit.a si art 58 lit c corelat cu art.60 (1) privind reducerea virstei de pensionare pot sa ma pensionez definitiv anul acesta(am 53 ani) ????
Punctajul mediu anual (avind in vedere incadrarea in gr de handicap) se face prin impartirea la 35 ani sau 25 ani (art.95 (2) ???
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:05, 22 Mai 2012
Eu zic sa citim cu atentie art. 60, alin. (1) din Legea nr. 263/2010:
Art. 60
(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.

Se cumuleaza reducerile prevazute la art. 55 intre ele, precum si reducerile prevazute la art. 55 cu reducerile prevazute de alte acte normative. Prin urmare, reducerile prevazute la art. 55 din Legea nr. 263/2010 nu se cumuleaza cu reducerile prevazute la art. 58 din acelasi act normativ. Veti trece la pensie pentru limita de varsta la 55 de ani.

Punctajul mediu anual se obtine prin impartirea la un stagiu complet de cotizare de 35 de ani, pentru ca in cazul persoanelor incadrate in grad mediu de handicap art. 58, lit. c) din Legea nr. 263/2010 face trimitere la stagiul complet de cotizare. Cei zece ani reprezinta perioada cu care se reduce varsta standard de pensionare, nu si stagiul complet de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate MARLENUTA MARLENUTA va rog sa-mi spuneti daca, la calculul stagiului de cotizare, [b]in cazul pensiei de invaliditate,[/b] se ia in considerare diploma de studii universitare la ... (vezi toată discuția)
Pensie wilson65 wilson65 doresc sa aflu daca reducerea varstei de pensionare pentru persoane cu handicap se poate cumula cu reducerea pentru activitate desfasurata in gr 1 si gr 2 de ... (vezi toată discuția)
Atacarea oug nr. 209/2008 in instanta maritud maritud am lucrat peste 32 de ani in cond. deosebite si speciale am iesit la pensie pt. limita de virsta la data de 20.12 2010 la 58 de ani datorita OUG ... (vezi toată discuția)