Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate

va rog sa-mi spuneti daca, la calculul stagiului de cotizare, in cazul pensiei de invaliditate, se ia in considerare diploma de studii universitare la zi.
eu stiam ca se se tine cont doar la pensia pt.limita de virsta.
va multumesc
Intra in calculul stagiului(pensiei)de invaliditate.Pensia de invaliditate se calculeaza la fel ca cea de limita de varsta.
Conform art.49 din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice perioada in care o persoana a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar este perioada asimilata stagiului de cotizare si ea se valorifica la pensia pentru limita de varsta.
Dovada,ca stagiul asimilat intra in calculul pensiei de invaliditate.

Data post: Marti, 22 Mai 2012, 11:10

Subiect: Conditii de pensionare
Sunt nascut la 11.03.1959 si pensionat in gr 2 de invaliditate in decembrie 2010 .In decizia de pensionare sunt specificate urmatoarele date:
Stagiu de cotizare realizat- 36 ani,3 luni,25 zile
Grupa a II a -17 ani,7 luni, 0 zile
Normal - 9 ani,1 luna,2 zile
Asimilat - 4 ani,11 luni,0 zile
Asimilat(asig.sociale) - 5 luni,23 zile
Asimilat(gupa I,II) - 4 ani,3 luni, 0 zile

Nr.pct.realizate =63,37048
Nr.pct.conf OUG 209/2008=8,39699
Punctaj mediu 2,0505
din care majorare OUG 209/2008 0,23991

Avind in vedere grupa a II a precum si incadrarea in gradul de handicap mediu dobindit la nastere conform art 55 (1) lit.a si art 58 lit c corelat cu art.60 (1) privind reducerea virstei de pensionare pot sa ma pensionez definitiv anul acesta(am 53 ani) ????
Punctajul mediu anual (avind in vedere incadrarea in gr de handicap) se face prin impartirea la 35 ani sau 25 ani (art.95 (2) ???

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...