Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete cadou de craciun
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete cadou de craciun

Buna seara! Iar dau de o problema pe care nu o inteleg. Citind atatea forumuri vad ca parerile referitoare la tichetele cadou sunt impartite. Daca poate cineva sa ne lamureasca odata pt totdeauna il rog sa o faca.
Daca vreau sa dau salariatilor 15 tichete cadou x 10 lei pe tichet trebuie sa le includ in salariu si sa platesc toate contributiile la stat ( CAS , CASS,SOMAJ, etc)?
Va multumesc !
Am intrebat si la firma de la care luam tichete si mi-a dat acelasi rascpuns ca al doamnei avocat Romascanu. Tichetele cadou oferite angajatilor fara copii minori sunt considerate avantaje primite de salariat si se impoziteaza ca si cum acesta ar primi o prima in bani. Asa ca mai bine dai bani decat sa mai comanzi acele tichete.
ghola a scris:

nliliana a scris:

ce se intampla cu tichetele cadou oferite angajatilor fara copii minori, in limita sumei de 150 lei , sunt deductibile se impoziteaza la salariat, detaliati va rog.

Sunt deductibike si nu se impoziteaza.

:-/

In codul "meu" fiscal scrie asa:
art 55 alin 4 lit a.
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei.

Per a contrario (sau vieceversa, cum zice romanu') rezulta ca sunt impozabile in masura in care
- valoarea cadoului depasaste 150 lei
sau
- cadoul NU e oferit in beneficiul copiilor minori.
sau
- e oferit cu orice ALTA ocazie in afara celor de mai sus.

E ceva ce nu pricep eu? Exista vreo alta norma care poate ajuta la "traducerea" in altfel a acestei dispozitii?
Recunosc ca nu sunt finantist, dar mintea mea de jurist asa "citeste" textul (cu ajutorul regulii de interpretare per a contrario).
Luminati-ma daca gresesc.

romascanu, moderator
romascanu a scris:

ghola a scris:

nliliana a scris:

ce se intampla cu tichetele cadou oferite angajatilor fara copii minori, in limita sumei de 150 lei , sunt deductibile se impoziteaza la salariat, detaliati va rog.

Sunt deductibike si nu se impoziteaza.

:-/

In codul "meu" fiscal scrie asa:
art 55 alin 4 lit a.
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei.

Per a contrario (sau vieceversa, cum zice romanu') rezulta ca sunt impozabile in masura in care
- valoarea cadoului depasaste 150 lei
sau
- cadoul NU e oferit in beneficiul copiilor minori.
sau
- e oferit cu orice ALTA ocazie in afara celor de mai sus.

E ceva ce nu pricep eu? Exista vreo alta norma care poate ajuta la "traducerea" in altfel a acestei dispozitii?
Recunosc ca nu sunt finantist, dar mintea mea de jurist asa "citeste" textul (cu ajutorul regulii de interpretare per a contrario).
Luminati-ma daca gresesc.

Ghola are dreptate - Codul fiscal asigura posibilitatea deductibilitatii cheltuielilor cu tichetele cadou, in conformitate cu prevederile Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa (publicata in Monitorul Oficial nr. 446 din 23.05.2006), cu modificarile si completarile ulterioare.

Tichetele cadou oferite angajatilor cu ocazia Craciunului sunt neimpozabile in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane nu depaseste 150 lei.
Cadourile acordate de firma care depasesc 150 lei/persoana/eveniment se considera venit salarial, pentru care se platesc taxe sociale atat de angajat, cat si de angajator.

Citez din Codul fiscal art 21 alin (3) lit c.
Varianta valabila de la 01.01.2007:
"...În cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentând: tichete de cresa acordate de angajator în conformitate cu legislatia în vigoare, cadouri în bani sau în natura oferite copiilor minori si salariatilor, cadouri în bani sau în natura acordate salariatelor...

Cred ca ati sesizat ca "ai salariatilor" s-a transformat in "si"... Initial am crezut ca e gresala de tipar... dar ulterior m-am convins ca nu este gresala... Asta e una din exprimarile ambigue cu care ne-a obisnuit deja legiutorul...

Din punctul de vedere al impozitului pe venit:

- A ramas ca si pana acum si anume: Doar cadourile acordate copiilor minori si salariatelor sunt scutite impozitului pe venit in sensul ca nu intra in veniturile salariale in limita a 150 ron
- Sunt deasemenea scutite tichetele de cresa acordate potrivit legii
- Nu se mentioneaza nimic de cadourile acordate angajatilor ( inseamna ca acestea se impoziteaza?)

Din punctul de vedere al Legii 193/2006 si al normelor metodologice:

Art 12 alin (2) a fost modificat la data de 01.01.2007 de art VI pct 8 din L343/2006

Art. 12 alin (2) L193/2006
"Sumele corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate de angajator nu se iau în calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina în raport cu venitul salarial."

art VI pct 8 din L343/2006
"Începând cu data de 1 ianuarie 2007, se abroga:
Prevederile legate de obligatiile fiscale stabilite potrivit Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, de la art. 12 alin. (2) din Legea nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 446 din 23 mai 2006;"

Norme metodologice ale L193/2006
"11.1.Sumele corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate de angajator, potrivit Legii nr. 193/2006, cu modificarile ulterioare, pâna la data de 31 decembrie 2006, nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit. Începând cu data de 1 ianuarie 2007, potrivit Legii nr. 343/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, contravaloarea tichetelor de cresa este venit neimpozabil în sensul impozitului pe venit.
11.2.Asupra sumelor corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate de angajator nu se calculeaza si nu se retin nici pentru salariat, nici pentru angajator contributiile obligatorii de asigurari sociale, prevazute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, contributiile la bugetul asigurarilor pentru somaj, prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, contributiile obligatorii pentru asigurarile de sanatate, prevazute de Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sanatatii, cu modificarile ulterioare. Angajatorii nu datoreaza pentru sumele corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate angajatilor nici contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, prevazuta de Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare."

Deci, din punctul meu de vedere, tichetele cadou in cuantum de 150 sunt deductibile din punct de vedere fiscal.
ContSters42967, utilizator
Sunr de acord cu doamna Romascanu !
Orice depasire de limita de deductibilitate data de lege se impoziteaza la beneficiarul de venit .
In cazul nostru la salariat , daca :
- valoarea cadoului depasaste 150 lei
sau
- cadoul NU e oferit in beneficiul copiilor minori.
sau
- e oferit cu orice ALTA ocazie in afara celor de mai sus.