Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete cadou de craciun
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete cadou de craciun

Buna seara! Iar dau de o problema pe care nu o inteleg. Citind atatea forumuri vad ca parerile referitoare la tichetele cadou sunt impartite. Daca poate cineva sa ne lamureasca odata pt totdeauna il rog sa o faca.
Daca vreau sa dau salariatilor 15 tichete cadou x 10 lei pe tichet trebuie sa le includ in salariu si sa platesc toate contributiile la stat ( CAS , CASS,SOMAJ, etc)?
Va multumesc !
D-nule Popa va contrazic.:tooth:
Coroborati prevederile Codul ui Fiscal cu celelalte actele normative. :happy:

Tichetele Cadou pentru salariati, oferite de 8 Martie, Paste, 1 Iunie, Craciun si alte ocazii deosebite, sunt deductibile si scutite de taxele sociale aferente angajatorului. Angajatii sunt scutiti de impozit pana la 150 lei de persoana, per eveniment

Lege nr. 193/2006, privind acordarea tichetelor cadou şi a tichetelor de creşă
Actul a intrat in vigoare la data de 26 mai 2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 446 din 23/05/2006
Art. 12. – [...]
(2) Sumele corespunzătoare tichetelor cadou şi tichetelor de creşă acordate de angajator nu se iau în calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor şi obligaţiilor care se determină în raport cu venitul salarial.

- Tichetele cadou reprezinta in fapt bonuri valorice nenominalizate de tip "cadou",
care, fiind acordate salariatilor societatii, se incadreaza in categoria "cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori ai salariatilor, cadouri in bani sau in natura acordate salariatilor".
Astfel, cheltuiala cu tichetele cadou se incadreaza in prevederile art.21 alin.(3)
lit.c) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal
- Prin acordarea tichetelor cadou se poate realiza doar o crestere a productivitatii
muncii, prin cointeresarea materiala a angajatilor societatii.

Astfel, explica specialistii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), potrivit prevederilor Codului fiscal si normelor de aplicare ale acestuia, "sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda".

La stabilirea venitului impozabil din salarii se au in vedere si avantajele primite de persoana fizica, cum ar fi cadourile primite cu diverse ocazii, cu exceptia celor mentionate la art. 55 alin. 4 lit. a din Codul fiscal.

La acest articol, ca si la pct. 81 din Normele metodologice de aplicare, se precizeaza ca nu sunt incluse si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit, (...) veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, (...) acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Plafonul stabilit pentru cadourile oferite de angajatori copiilor minori ai angajatilor cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie se aplica atat darurilor constand in bunuri, cat si celor in bani, in cazul tuturor angajatorilor de forta de munca.

Asadar, conchid specialistii ANAF, nu este impozabila valoarea tichetelor cadou oferite copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cele oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, pana la limita maxima de 150 de lei pentru fiecare persoana.

:happy:

Un an nou plin de bcurii si realizari!
ContSters42967, utilizator
Ar trebui sa ma duc sa ma culc (ca si asa m-am trezit cam de dimineata) si sa nu-mi bag nasul unde nu-mi fierbe oala = Codul Fiscal si altele asemenea. Cerule mare voi cum puteti munci cu asemenea "instrumente"? :duh:

Dar nu pot sa nu observ, draga ghola, ca desi incepi prin al contrazice pe dl Popa (care ma aproba pe mine) aduci totusi argumente de la onor specialistii ANAF care vin totusi in favoarea afirmatilor noastre.

Am sa subliniez in spusele tale cateva idei.

ghola a scris:

Astfel, explica specialistii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF ), potrivit prevederilor Codului fiscal si normelor de aplicare ale acestuia, "sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda ".

La stabilirea venitului impozabil din salarii se au in vedere si avantajele primite de persoana fizica, cum ar fi cadourile primite cu diverse ocazii, cu exceptia celor mentionate la art. 55 alin. 4 lit. a din Codul fiscal .

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

adicatelea:
- sunt neimpozabile, dar nu oricum ci intr-o anumita masura cum zice dupa virgula
- iar acel "cu orice ocazie" nu e chiar oricare, ci o ocazie din acelea de mai sus

Plafonul stabilit pentru cadourile oferite de angajatori copiilor minori ai angajatilor cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie se aplica atat darurilor constand in bunuri, cat si celor in bani, in cazul tuturor angajatorilor de forta de munca.

Asadar, conchid specialistii ANAF, nu este impozabila valoarea tichetelor cadou oferite copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cele oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, pana la limita maxima de 150 de lei pentru fiecare persoana.

Asadar specialistii ANAF zic cam ce-am zis eu pe prima pagina si anume ca

- tot ce nu e pentru minor
- tot ce nu e cu ocazia ...
- tot ce nu e pana la limita de 150 lei

adica, intr-un cuvant, tot ce nu reprezinta EXCEPTIA, de stricta interpretare si nesusceptibila de extindere prin analogie (ca asa sunt exceptiile in drept, nu le putem lungi, largi, trage de par) prevazuta de 55 alin 4 din Cod Fiscal, se chema ca sunt avantaje dar care nu sunt exceptate de la impozitare (pentru ca nu "pica' pe ce zice art 55 alin 4 lit a) si prin urmare se au in vedere la stabilirea venitului impozabil din salarii asa cum zice in cel de-al doilea paragraf pe care ti l-am citat mai sus.
romascanu, moderator
sunt deductibile fiscal. HA ! HA! HA ! DAR TU NU STII.!!???
adela_petre, utilizator