avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Termen depunere declaratie 220 pentru anul 2012
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Termen depunere declaratie 220 pentru anul 2012

Buna seara, am urmatoarea situatie, mentionez ca am un PFA din anul 2009, in luna ianuarie 2012 am fost la fisc sa depun o declaratie estimativa pentru anul 2012, declaratie ce nu mi-a fost primita pe motiv ca aceasta se va depune doar insotita de declaratia definitiva 200 pentru anul 2011. Stiind ca termenul pentru declaratia definitiva este 25 mai 2012, ieri am fost sa depun declaratia 220 si am omis sa mai depun si declaratia 200, astazi am mers repede la fisc sa depun si estimativa pe anul 2012 deoarece nu voi mai avea aceleasi venituri in acest an ca in anul 2011. La fisc mare surpriza, mi-a fost respinsa declaratia pe motiv ca am incalcat OPANAF 52/2012 CARE SPUNE CA DECLARATIA 220 SE DEPUNE NUMAI INSOTITA DE DECLARATIA 200.
Intrebarea mea este daca in Codul Fiscal declaratia estimativa pentru anul 2012 avea termen 31 ian. 2012, fiscul nu mi-a primit-o la data cuvenita si acum nu doreste sa-mi primeasca aceasta declaratie pe motiv ca nu am depus-o in aceeasi zi, care este modalitatea de a depune aceasta declaratie ( estimativa pe 2012) tinand cont ca nu voi avea resursele necesare sa platesc un impozit estimat.nemaiavand activitate.[EDITAT].
Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 02:21, 23 Mai 2012
Nedeclararea la fisc a veniturilor din 2011 prin nedepunerea declaratiei 200 se sanctioneaza cu amenda intre 50 si 500 lei.
Ar fi mers sa incercati sa depuneti online aceasta declaratie, daca erati posesoarea unui certificat digital. Dar nici in acest caz nu va poate garanta cineva ca scapati de amenda.

Parerea mea este sa mergeti iar la Administratia Financiara de care apartineti si sa incercati sa o depuneti. Eventual mergeti in audienta la directorul agentiei fiscale. Poate scapati cu amenda minima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - declaratiile 200 si 220 impreuna? wasssu wasssu Am depus declaratia 200 fara 220 si mi-a venit impunere de plata pentru venitul anticipat pentru sumele din declaratia 200? Se mai poate face ceva sa schimb, ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Depunere declaratii 200/220 tome_ionica tome_ionica Am inteles de la persoane care au mers sa depuna declaratia 220 ca nu se primeste aceasta declaratie fara declaratia 200. Daca am PFA in sisteam real, depun ... (vezi toată discuția)